Yeni Koronavirüs / COVID-19

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Berkin

Panpa
Yönetici
Admin
Katılım
7 Eyl 2016
Mesajlar
2,954
Beğeni puanı
12,434
Puanları
4,970
Yaş
23
Konum
Istanbul
Marka
Honda
  • Konuyu başlatan
  • AdminCP
  • #1
Değerli üyelerimiz,

Yeni tip Koronavirüs / COVID-19 Türkiye topraklarına ulaşmıştır. Bir veya birden fazla vakanın kesinlikle salgın olarak kabul edilmemesi gerekmektedir.

Bu çerçevede, ülke olarak sakinliğimizi korumalı ve panik yapmamalıyız. Dünya'da 50 milyondan fazla nüfusa sahip ülkelerin neredeyse hepsinde bu virüse rastlanılmışken, elbette Türkiye'ye de ulaşacaktı. Sağlık Bakanlığı'nın da geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama, bu şekildedir.

Nasıl bulaşır?

Hasta bireylerin öksürmeleri aksırmaları ile ortama saçılan damlacıkların solunması ile bulaşır. Hastaların solunum parçacıkları ile kirlenmiş yüzeylere dokunulduktan sonra ellerin yıkanmadan yüz, göz, burun veya ağıza götürülmesi ile de virüs alınabilir. Kirli ellerle göz, burun veya ağıza temas etmek risklidir.

Belirtileri nelerdir?
En çok karşılaşılan belirtiler ateş, öksürük ve nefes darlığıdır. Şiddetli olgularda zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm gelişebilmektedir.

Kimler tehlike altında?
Elde edilen veriler doğrultusunda ileri yaş ve eşlik eden hastalığı (astım, diyabet, kalp hastalığı gibi) olanlarda virüsün ağır hastalık oluşturma riski daha yüksektir. Bugünkü verilerle hastalığın %10-15 olguda ağır seyrettiği, yaklaşık %2 olguda da ölümle sonuçlandığı bilinmektedir.

ELLERİMİZİ NASIL YIKAMALIYIZ?

148099,71083jpgpng.png.jpeg

OTOPARK.COM olarak başta ülkemizin geneli olmak üzere, başka hiçbirimizin bu hastalığa yakalanmaması dileği ile...
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst