Efsane Kasa: Toyota Corolla 1.6 XEI

6

16 sene, 222 bin kilometre, ve dünya maraton rekorunu kırdıktan hemen sonra sevinç gösterileri yapan Patrick Makau gibi, ne bir yorgunluk belirtisi, ne de yıpranma. İşte “efsane kasa”, AE101 Toyota Corolla.

Bir otomobil – ya da herhangi bir nesne – bu derece uzun ömürlü olduğunda, onu değerlendirmede kullanılan genelgeçer kriterler değerini yitirmeye başlıyor.

Bir arabanın zayıf frenlerini daha kaliteli balata/disklerle geliştirebilirsiniz. Zayıf yol tutuşunu daha iyi lastiklerle çözebilirsiniz. Zayıf yalıtımını çamurluk içlerine uygulanan kaplamalarla iyileştirebilirsiniz.

Ancak bir arabayı senelere meydan okurcasına dayanıklı, servisin yerini unutturacak denli sorunsuz hale getiremezsiniz. En gaddar çukurlardan dahi ‘bana mısın’ demeden geçiremezsiniz. Ailenizi arka koltuklarında bacak bacak üstüne atabilecek kadar rahat gezdiremezsiniz.

AE101’in bu lakabı alması bir tesadüf değil: Toyota Corolla 90’larda bir ailenin tüm temel ihtiyaçlarını karşılıyordu ve aradan geçen neredeyse 20 seneye rağmen bugün hala tüm vasıflarıyla dimdik ayakta:

Yazı: And Mehmet ÇETİN

6 YORUMLAR

  1. Saygı duyulması gereken bir otomobil, ne zaman kullansam bu mekanik hissi başka hiç bir arabada bulamıyorum,bizde bulunan 1995 model 1.3 xl olan modelidir 8 senedir halen kullanmamıza rağmen sanayiye sadece yağ,su,triger için gitmemiş bir mühendislik harikasıdır,1.3 olduğu için yakıtı neredeyse kokluyor diyebiliriz birde lpg bağlı ise uzun mesafelere çok ucuza gidebilme imkanı sağlıyor,tabi şehir içindeki yüksek tümseklerden dikkatli geçmeniz gerekiyor araba yerle bir neredeyse 🙂

  2. vayy Haldun Baba’nın arabası mı bu? bizde de 96 1.6 xli modeli vardı bir zamanlar. o zamanlar mevcut aile araçları içinde bana yol tutuş ve sürüş keyfi olarak açık ara en hoş gelen araçtı. tabi şimdi testi izleyince bunda 4000 devire kadar bütün gücünü göstermesinin etksinin ve yumuşak süspansiyonların bana etkisini şimdi farkediyorum :)). testler harika. ellerinize sağlık

  3. Zamanının en iyi arabalarından 97 de 0 alıp 10 yıl memnuniyetle kullandığımız bir araba fakat günümüz teklonojisine göre güvenlik ekipmanları tabiki zayıf onun dışında sorunsuzluğuyla ve sürüş hissiyle efsane lakabını hak ediyo

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın!
İsminizi giriniz