Haberler

E-Type geri dönüyor
Jaguar ve geçmiş kelimeleri bir araya geldiği zaman çoğu kişinin direkt olarak aklına gelen, döneminin efsanevi otomobillerinden E-Type geri dönüyor. Zamanın yıpratamadığı, yaşlandıkça unutulmak yerine daha çok otomobil severin gönlünü fetheden E-Type günümüz teknolojisine ayak uydurarak satılan revize edilmiş Eagle Speedster’lar ile hala yüksek bir potansiyele sahip olduğunu kanıtlamıştı. Jaguar’da bu potansiyeli fark etmiş olacak ki hem geçmişe saygı duruşu hem de yarım kalmış bir görevi tamamlamak amacı ile 18 adet üretilmesi planlanan fakat açıklama yapılmadan on ikinci modelden sonra üretimi durdurulan Lightweight E-Type serisini hedefine ulaştıracak.

Jaguar’ın yeni “Heritage” adlı atölyesinde tamamen el işçiliği ile üretilecek olan altı adet Lightweight E-Type’ın alüminyum panelleri ise Whitley tesisinde üretilecek. En ufak trim parçasına kadar orijinaline sadık kalınarak yeniden üretilecek olan E-Type’ın tüm detaylarında olduğu gibi motorunda da orijinallikten taviz verilmemiş ve temelde aynı olan 3.8 litrelik sıralı 6 silindirli üniteye görev verilmiş. 3 adet Weber karbüratör ile birlikte standart olarak gelen E-Type, opsiyon olarak Lucas enjeksiyon sistemi ile birlikte de alınabilecek. Her iki sistemde FIA tarafından tarihi motor sporlarına uygunluk belgesine sahip, böylece güncel teknolojinin efsanenin köklerine zarar verip vermediğine dair endişeler de ortadan kalkıyor.

Her iki yakıt besleme sistemi ile de 300 Bhp’nin üstünde olacağı tahmin edilen Lightweight E-Type’ın 2015’in ilk aylarında ilk müşterisine teslim edilmesi bekleniyor. Müşterilerin isteklerine göre fiyat artabilse de her modelin en az bir milyon pound gibi bir fiyat etiketine sahip olacağı tahmin ediliyor. Eagle Speedster’ın yaklaşık 500.000 poundluk fiyat etiketinin yanında oldukça pahalı kalan Lightweight E-Type her şeyi orijinal isteyen koleksiyoncular için oldukça kabarık bir faturayı da beraberinde getiriyor.

Utku Ulaş Tekin

Dört yaşımdayken babamın aldığı benden bir kaç ay büyük olan 92 model Renault Spring ile başladı tüm bu macera. İnsanların kullandığı hareket eden nesnelerin keşfine başlıyordum. Yaşım ilerledikçe daha da artan bir heyecan oldu bu nesneler içimde. Sonradan bu nesnelerin aslında nesne olmadığını, sadece otomobil tutkunu olan insanlar tarafından görülebilen ruhları olduğunu keşfettim. Fakat sıkıntı bu ruhları görebilen diğer insanları bulmaktı. Arayışın son bulduğu durak ise Otopark.com oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu