Haberler

Otomatik pilotlu Audi RS7

Ünlü Alman firması Audi “kendi kendini sürebilen otomobil” çalışmaları alanında belki tek değil ancak bu özelliğe sahip arabaların en hızlılarını üreten markalardan biri olduğu aşikar. Birkaç sene öncesinde sürücüsü olmayan TTS modelini önce Bonneville Salt, ardından Pikes Peak ve son olarak Thunderhill civarında test eden Audi, şimdi bu hamlelerini bir adım ileri taşımaya hazırlanıyor.

Direksiyon hakimiyeti, frenleri, gaz tepkileri ve şanzımanı iyileştirilen RS7 Sportback artık, GPS, yüksek frekanslı radyo dalgaları ve 3D kamera kullanan bir bilgisayar sistemi barındırıyor. Böylelikle, sadece düşük hızda seyredilen trafikte değil, dur-kalk şeklinde ilerlenilen durumlarda da kontrolü otomobilinize bırakabilirsiniz. Yalnız şunu eklemekte fayda var; RS7’nin otomatik pilotunun tercih ettiği hızı değiştirmemek kaydıyla direksiyonu profesyonel bir sürücüye verirseniz düzlüklerde tam gaz gidecek, dönüşlerde de frene sonuna kadar basacağından dolayı 1.1g merkezkaç kuvvetine maruz kalacaktır.

Audi tıpkı söz verdiği gibi hazırladığı “dünyanın en sportif otomatik pilotlu arabası” nın üzerindeki perdeyi gelecek hafta Hockenheim’daki DTM (tur zamanının 2:10’a çekilmesi bekleniyor) sezon finali öncesinde kaldırmayı planlıyor. Bundan sonraki adım ise 13 mil uzunluğundaki 154 dönüş içeren pisti olacakmış ki bu da Ingolstadt’lı mühendisleri zorlu günlerin beklediği anlamına geliyor.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı