Haberler

Kaçak akaryakıtla mücadelede yeni adım
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), petrol piyasasında faaliyet gösteren dağıtıcı lisansı sahiplerinin bayilerinde kaçak akaryakıt satışının önlenmesini teminen denetim sistemi kuruyor.

EPDK’nın konu ile ilgili taslak metni internet sitesinde  yayınlandı. Buna göre, Dağıtıcı lisansı sahipleri, bayilerinde kaçak akaryakıt  satışının yapılmasını önleyen teknolojik yöntemleri de içeren bir bayi  denetim sistemi kuracak ve uygulayacak.

Bu kapsamda dağıtıcı lisansı sahibi akaryakıt istasyonlarında akaryakıt hareketlerini elektronik ortamda, izlenebilmesine yönelik istasyon otomasyon sistemi kuracak. Bayi denetim sistemi ile bayilerindeki akaryakıt hareketlerini izleyecek ve raporlayacak.

Bayi denetim sistemi kapsamındaki  Kurum tarafından belirlenen web hizmeti aracılığıyla Kurumun sağlayacağı elektronik verileri, Kurumun ve ilgili diğer kamu kurum ve kuruluşlarının görevlerini gerektirdiği ölçüde kesintisiz erişimine imkân sağlayan uzaktan erişim sistemini, “Petrol Piyasası Bilgi Sistemi” aracılığıyla elektronik imza kullanarak göndermesi gereken bildirimleri, kullanım kılavuzuna göre oluşturulacak.

Dağıtıcı lisansı sahipleri, Akaryakıt istasyonlarında tadilat dışında kalan her yerde (tank, geçici tank, pompa vb.) istasyon otomasyon sisteminin çevrim içi olmasını ve bayi denetim sistemi kapsamında veri kaybı oluşmamasını sağlayacak.

Bayilerindeki istasyon otomasyon sistemi usul ve esaslara uygun olacak şekilde çevrim içi olana kadar akaryakıt ikmali yapamayacak. İstasyon otomasyon sisteminin doğru ve sağlıklı çalışmasını engelleyecek müdahalelere ve durumlara karşı her türlü tedbiri alacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu