Yeni Sorento 5 yıldızlı gelecek

Yeni Sorento EuroNCAP değerlendirmesinden beş yıldız aldı.

2

Kia’nın yenilenen efsanevi SUV modeli Sorento, önemli oranda güçlendirilen gövdesi ve çok çeşitli aktif ve pasif güvenlik ekipmanları sayesinde dört alanda da yüksek skor elde etti (Yetişkin Yolcu Korumada %90, Çocuk Yolcu Korumada %83, Yaya Korumada %67 ve Güvenlik Desteğinde %71).

Çarpışma anında sağlam kalan yolcu alanı ile sağladığı koruma sayesinde övgüye değer bulunan, üçüncü sıradaki koltuklarda oturanlar da dahil tüm yolculara boyun incinmesine karşı koruyan ve maksimum güvenlik sağlayan Sorento, 2015 yılının ilk çeyreğinde KIA yetkili satıcılarında yerini alıyor.

Yeni Sorento aynı zamanda yüzde 4,1’den yüzde 10,1’e çıkan ve bir önceki modelin iki katından daha fazla ultra güçlü preslenmiş çelik kullanımıyla yeni modelde A ve B sütunlarını büyük oranda güçlendirdi.

Yüksek teknoloji ürünü Sorento, aynı zamanda Güvenlik Desteği kategorisinde de yüksek puan aldı. Yenilenen modelde standart olarak sunulan VSM (ESP’li Araç Denge Yönetim Sistemi) sayesinde özellikle kaygan yüzeylerde ESP (Elektronik Dengeleme Programı) ve elektrikli direksiyonun müdahaleleriyle sistem, aracın yola maksimum şekilde tutunmasını sağlıyor. Bu iki sistem de aracın sensörleri çekiş gücünde kayıp algıladığı anda aktif hale geliyor ve sürücünün güvenli bir şekilde aracın kontrolünün sağlanmasına yardımcı oluyor. Bununla birlikte araçta bulunan diğer güvenlik özelliklerinin başında gelen Kör Nokta Uyarı Sistemi (BSD) şerit değiştirme esnasın dikiz aynasının kör noktasında bulunan bir araç varsa sürücüyü uyararak maksimum güvenlik sağlıyor. Araç 2015’in ilk çeyreğinde Türkiye’de satışa çıkacak.

Kaynak : radikal.com.tr

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın!
İsminizi giriniz