Haberler

Denizli’den elektrikli araç atılımı
Pamukkale Üniversitesi Motorlu Araçlar ve Ulaştırma Teknolojileri Bölümü Yrd. Doç. Dr. İbrahim Doruk ile bölüm öğrencileri tarafından 5 ayrı modelde elektrikli araç üretildi.

Denizli Elektrik Teknolojili Araçları (DELTA) olarak adlandırılan kurum, yaklaşık 2,5 yıllık bir çalışmanın ürünü olduğu belirtilen Pamukkale, Horoz, Laodikeia, Tripolis ve Cumhuriyet araçlarını gün yüzüne çıkardı. Her biri birbirinden farklı yapıya sahip olan araçlar içinde; Cumhuriyet aracının ahşap bir gövdeden oluşması ayrıca elektrikli motorların en büyük özelliği olan sıfır emisyon yapısı ile tamamen çevreye duyarlı bir araç olduğu, Pamukkale modelinin arazi şartlarına uygun bir yapıya sahip olduğu, Tripolis’in ise fiber gövdeye sahip olması sayesinde spor bir model olduğu belirtildi. Horoz modeli için polikarbon ve çelikten oluşan gövde yapısı ve çift elektrik motoru sayesinde 50 km/s hıza çıkabildiği açıklandı.

DELTA henüz 50 km civarında menzile ulaşabildiğini belirttiği araçları için, menzil artışı hakkında çalışmalarının devam ettiğini aktardı. Önprototip aşamasında olduğu belirtilen araçlar için kesin prototip çalışmalarının sürdüğünü belirten kurum yetkilileri, seri üretim için de hazırlanıldığını belirtti.

 

Kaynak: ensonhaber.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu