Haberler

Volvo Cars puanları topladı
Volvo Cars, her yıl düzenlenen IIHS Top Safety Pick+ ödüllerinde bu yıl yine çok yüksek performans göstererek dört modeliyle dikkat çekti. Bu yılın onur listesinde Volvo Cars’ın S60, V60, S80 ve XC60 modelleri Top Safety Pick+ ödülü aldı. Volvo Cars, listede birden fazla modelle yer alan tek Avrupa markası oldu.

Volvo Cars Ar Ge’den Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Dr. Peter Mertens, “Volvo Cars’ın gerçek yaşam güvenliği vaadi ve 2020 yılında içerisinde kimsenin hayatını kaybetmeyeceği ya da ciddi şekilde yaralanmayacağı bir otomobil üretme vizyonu, neden sürekli bu alana yönelik geliştirmelerde bulunduğumuzu açıklıyor. İleri güvenlikle ilgili yeniliklerimizin böyle lider güvenlik kurumlarından ödüller ve dereceler alması gerçekten muhteşem” diyor.

“Top Safety Pick+” ödülü kriterleri, önden çarpmalara yönelik güvenlik standartlarının son 12 ay içerisinde yükseltilmesi ile daha da zorlaştırıldı. Bu yeni kriterlere göre otomobillerin “Top Safety Pick+” derecesi alması için IIHS testlerinde 12mph ve 25mph hızlarda sürücünün müdahalesi olmadan çarpışma öncesinde durmuş ya da yavaşlamış olması gerekiyor.

Volvo Cars’ın tüm otomobillerinde standart olarak yer verdiği önden çarpmalardan kaçınma teknolojisi “City Safety”, bir çarpışma anında tehlikeyi algılıyor ve sürücünün müdahalesi olmadan otomatik olarak frenleme yapıyor. Volvo Cars’ın “City Safety” teknolojisi sigorta kayıtlarına göre kazalarda yüzde 16 azalma sağladı.*

Volvo Cars Kıdemli Güvenlik Uzmanı Thomas Broberg “Volvo Cars, uzun yıllar boyunca sektörde liderliğini üstlendiği güvenli sürüş konusunda pek çok beğeniye sahip. Buna en iyi örnek, 1959 yılında sektöre sunduğu ve bugün tüm otomobil üreticilerinin standart olarak kullandığı üç noktalı emniyet kemeri. 2015 ‘de Yeni Volvo XC90’ın satışlarının başlamasıyla birlikte Volvo Cars, dünyanın en ileri çarpışma önleme teknolojisini de standart olarak sunuyor olacak” diyor.

Editör Notu:

IIHS, 2014 yılında ABD’de yer alan tüm Volvo modellerini test etmedi. XC70 test edilmedi ayrıca testler süresince yeni XC90 henüz lanse edilmemişti.

*IIHS Status Report Vol.48, No.3, April 25, 2013

Emre Berk Simsek

İTÜ Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği mezunuyum. Sıkı bir otomobil tutkunuyum. Çocukluğum onların içinde geçti, üniversite yıllarımda ise birçoğunu test ettim. Ve yine aynı yıllarda Otopark ailesine dahil oldum. Direksiyonda olmak benim için bir çocuğun oyuncağıyla oynaması gibidir; bazen huzur dolu, kimi zaman ise adrenalinin doruklarında.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu