Haberler

2 litre, 300 beygir!
Subaru, Outback ve Levorg modellerinin Avrupa versiyonlarının, önümüzdeki ay yapılacak olan Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılacağını açıkladı.

Levorg modeli geçtiğimiz sene Subaru’nun ana vatanı olan Japonya’da satışa sunuldu. Subaru’nun şimdiki amacı ise kıtayı aşıp, modeli Avrupa ülkeleriyle tanıştırmak. Ancak Subaru tarafından, modelin Avrupa’da satışa sunulacak versiyonunun motor özellikleri ile ilgili herhangi bir bilgi verilmedi. Modelin Japonya versiyonunda iki farklı motor kullanılıyor. Bunlar;

– 1.6 litrelik turbo beslemeli maksimum 170 beygir güç ve 250 Nm tork

– 2.0 litrelik turbo beslemeli maksimum 300 beygir güç ve 400 Nm tork

Her iki motorda da Lineartronic CVT şanzıman (sürekli değişken aktarım) ile 4 tekerlekten çekiş sistemi sunuluyor.

Outback modeli ise, geçen yılki New York Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı ancak bu sene Avrupa’da satışa sunulacak. Levorg da olduğu gibi Outback’in de motor özellikleri hakkında Subaru tarafından pek bir bilgi verilmedi. Ancak Japonya’daki modelden yola çıkacak olursak satışa sunulacak olan araçta;

– 4 silindirli 2.5 litrelik maksimum 177 beygir güç ve 235 Nm tork

– 6 silindirli 3.6 litrelik maksimum 259 beygir güç ve 334 Nm tork

üreten motorların kullanılma ihtimalinin yüksek olduğunu söylebiliriz. Bu motorlarda da Lineartronic CVT şanzıman görev yapıyor.

Lineartronic CVT şanzıman: Bu şanzıman Otomatik Mod’da, hızlanmanıza uyacak şekilde kendini ayarlayarak vites değiştirme gereğini ortadan kaldırır ve sıradan otomatik şanzımanlarda genellikle kaybolan araç momentumunu korur. Bu sistem daha keskin ve sportif bir sürüş sunmasının yanında yakıt tüketimini de olumlu etkiler.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu