Haberler

Japon baba İtalyan anne
Geçtiğimiz aylarda Fiat, 124 ve 124 Spider adlarının ticari haklarını almıştı. Şimdiki gelişmelere göre bu araçlar platformlarını Mazda MX-5’ten alacak. Bazı söylentilere göre MX-5 bir Alfa Romeo ile kardeşlik yapacaktı ancak Fiat Chrysler Grubu’nun üretilen bütün Alfa Romeoların safkan bir İtalyan olması gerektiği yönünde isteği var. Yani bu fikirler, iddialar suya düşmüş oldu.

Şasi ve dingil açıklığının tamamiyle MX-5 yani Miata ile aynı olacak olan 124 ve 124 Spider modellerinde ağırlığın 1000 kg’den daha az olması bekleniyor. Güç üniteleri küçük hacimli, aşırılı beslemeli 1.4 MultiAir turbo motorları olacak.

Ayrıca modelde bir Abarth dokunuşunun olması bekleniyor. Aynı motorun daha yüksek güç çıkışlı versiyonu olacak olan Abarth’ta daha agresif bir görünüm, daha sportif sürüş ve güçlü frenler eşlik edecek. Güç çıkışı 200 beygir olacak.

FCA başkanı Sergio Marchionne bu modelin tanıtımının ertelendiğini bu ayın başında açıklamıştı. Yeni 124 ailesinin 2016 yılında, Abarth modelinin ise 2017 yılında piyasada olması bekleniyor.

okan

1995 yılından doğdum. Ekonomi bölümü öğrencisiyim. Otopark ile ilk tanışmam 2013 yılına dayanmakta. Otomobil sevgimi ve bilgimi köklendiren bu oluşumda 2015 yılının başından beri aktif olarak çalışmaktayım.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. ” … bütün Alfa Romeoların safkan bir İtalyan olması gerektiği yönünde isteği var.”
    Guiletta’yı Bravo’nun üstüne, Mito’yu da Punto’nun üstüne yaparken de keşke böyle bir gerekliliğin olmasını isteselerdi.

      1. Opel Corsa’da Mito ve Punto’yla aynı altyapıda, GM small car platform mu ne. Guiletta’da Dodge Dart, Fiat Viaggio, Ottimo, Jeep Cherokee, Chrysler 200 ile aynıymış Bravo olsa yine iyiydi yani 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu