Haberler

İlla önden çekiş

Nissan, Le Mans’da mücadele eden GT-R LM Nismo modeli hakkında niye önden motorlu ve önden çekişli olduğuna dair bir video yayınladı. Nissan sürücüsünün açıkladığı üzere eğer bir arabanın motoru öndeyse dolaylı olarak ön kaputun uzunluğu da artıyor, bu da arabanın temas yüzeyini arttırarak maksimum oranda yere basma kuvveti sağlıyor.

Ayrıca eğer araç aniden ıslak bir zeminle karşılaşırsa bu sürücü için arkadan itişe göre toparlaması daha kolay bir ortam oluşturmakta ve böylece spin atma olasılığı olabildiğince düşürülmekte.

Le Mans bir dayanıklılık yarışı olduğu için bu araçların en verimli şekilde yarışı sürdürmeleri gerekiyor dolayısıyla şaftla kaybedilen güç kaybı, önden çekişe göre çok daha fazla ve bu da verimlilik için çok temel bir etken.

Tabii ki önden çekişin de kendine göre bir takım dezavantajları var ve bunlardan en can alıcısı aracın virajlarda önden kopması ancak Nissan mühendislerine göre bu; yenilikçi aerodinamik ve çekiş kontrol sistemleriyle minimum düzeye indirgenebilir.

https://www.youtube.com/watch?v=Gq8I0_wygpI

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Eski F1 ‘deki tasarım ve mühendislik savaşları ile ortaya çıkan çeşitlilik , günümüzde LeMans serisinin tarafına geçti ve bu bernie’nin umurunda bile değil .

    1. F1 iyice saçmaladı. Eski alışkanlıklar olmasa takip bile etmeyeceğim. LeMans, endurance yarışları çok daha keyifli hale geliyor. bu aracın da neler yapabileceğini merak ediyorum, yenilik, inovasyon iyidir.

  2. Bide başarılı olursa yandık, diğerleride öncen çekişe geçer her yerde kafadan kayan hybridler izleriz.. aman ne zevkli…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu