Haberler

VW’den yeni 6 litrelik canavar!
W12 motorların en heyecan verici motorlar olduğuna kuşku yok. Volkswagen bugün yeni W12 motorunu tanıttı. Motor TSI rozeti taşıyor ve güncel emisyon standartlarına uyumunun yanı sıra klasmanında yakıt tasarrufu konusunda liderliği ele geçiriyor.

W12 şimdiye kadar TSI adı altında üretilmemişti. Örneğin Audi A8’in W12 motoru atmosferik beslemeliydi. Eğer Volkswagen ellerini bu işin altına sokuyorsa yeni nesil Phaeton’un kesinlikle özel olacağına emin olabiliriz.

6 litrelik W12 TSI aynı zamanda bir canavar. Motor 608 Hp (6,000 rpm) gücünde ve 900 Nm (1,500 – 4,500 rpm) tork veriyor. Volkswagen’in iddiasına göre bu motorun görev yapacağı model 0-100 km/sa aralığını 4 saniyeden kısa bir sürede geçebilecek.

Hepsi bu kadar değil tabi, teknolojik gelişmelerden de faydalanan motor aynı zamanda çevre dostu kimliğiyle de öne çıkıyor. NEDC’in açıklamalarına göre motorun CO2 emisyonu 250 g/km’den düşük. Ki bunu Bmw 760i’nin 299 g/km veya Mercedes S60 Long’un 268 g/km değerleri ile kıyaslarsak Volkswagen’in haklı olduğunu söyleyebiliriz.

Detayları açıklarken pek de cömert davranmayan Almanlar, şimdiye kadar W12’lerde olduğu gibi iki içten yanmalı motoru bir arada kullanıyorlardı.

Etiketler

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı