Haberler

Optimus Prime’ın amca oğlu
Freightliner yollara çıkmak için lisansa sahip ilk oto-pilotlu tır olan Inspiration Truck’ı büyük bir organizasyon eşliğinde tanıttı.

US Freightliner Cascadia modelinin altyapısı üzerine inşa edilen model ABD’nin Nevada eyaletinde yola çıkmak için gerekli olan lisans belgesini Almanya’daki Papenburg Pisti’nde tamamlanan 16.000 km’lik test sürecini başarı ile geçmesinin ardından aldı. Inspiration Truck geçtiğiniz Haziran ayında tanıtılan Mercedes-Benz Future Truck 2025 konseptini yollara taşıyarak oto-pilot teknolojisini bir adım daha ileri götürüyor.

Otoyollarda ve çevreyollarında kullanılmak üzere geliştirilen oto-pilot özelliği radar, stereo kamera teknolojilerini temel alarak çalışıyor ve adaptif hız sabitleyici gibi bazı yardımcı sistemlerden destek alıyor.

Freightliner’ın açıklamasına göre oto-pilot özelliği sürücü kaynaklı hataları engelleyerek yol güvenliğini artıracak. Ayrıca sistem %5’lik yakıt tasarrufu ile hem çevreye hem de sürücüsüne katkıda bulunuyor.

 

 

Utku Ulaş Tekin

Dört yaşımdayken babamın aldığı benden bir kaç ay büyük olan 92 model Renault Spring ile başladı tüm bu macera. İnsanların kullandığı hareket eden nesnelerin keşfine başlıyordum. Yaşım ilerledikçe daha da artan bir heyecan oldu bu nesneler içimde. Sonradan bu nesnelerin aslında nesne olmadığını, sadece otomobil tutkunu olan insanlar tarafından görülebilen ruhları olduğunu keşfettim. Fakat sıkıntı bu ruhları görebilen diğer insanları bulmaktı. Arayışın son bulduğu durak ise Otopark.com oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu