Haberler

Sürpriz yumurtadan çıktı
Otomobil firmaları çevreyi kirletme oranı sıfır olan akıllı araçlarına “green light” yani yeşil ışık otomobiller adını verdiler. California’nın Mountain View şehrinde yer alan Silikon Vadisi’nin en önemli şirketlerinden birisi olan Google ilk yeşil seri otomobilini denemeye çıkardı.

Bir noktadan diğerine gitme işini tamamen kendi kendine yapabilen otomobile, tahmin edilemeyen tehlikelere karşı sürücü müdahalesi de gerçekleştirilebiliyor. Deneme aşamasında herhangi bir kazanın gerçekleşmesi toplumun ön yargılarını büyük oranda arttıracağı için aracın hızı saatte 25 mile yani 40 km ile sınırlandırılmış.

Bu aracın ortaya çıkışı otonom olarak gerçekleşen bir milyon kilometrenin sonucunda oldu. Aracın çok katı güvenlik önlemleri ve hatasız çalışmaya programlanmış sensörleri bulunuyor. Google’ın mühendislerinin tahminlerine göre önümüzdeki 75 yıl içinde Amerika’da tamamen otonom sürüşlü otomobiller kullanılacak.

Google’ın öncülük yaptığı bu projenin sonuçlarını yakın gelecekte son ürün olarak yollarda görmeye başlayacağız. Bakalım hatasızlık ve ön yargısızlık başarılabilecek mi?

Etiketler

Onur KALENDER

1985 doğumluyum. Otomobillere olan sevdam ilk hatırladığım otomobil olan Volvo 360 ile başladı. Geceler boyu uykusuz otomobil dergilerini ezberlemem, kendi tasarımlarımı yapmam ve son olarak da otopark ailesine katılmamla devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı