Haberler

OPC’si de şekilleniyor
2016 Opel Astra K’nın görselleri ortaya çıkınca, OPC versiyonunun nasıl bir tasarıma sahip olacağı hayallerde kendisine yer edinmişti. Soyut düşüncelerini evrilterek somut bir nesneye dönüştüren photoshop uzmanlarından Khalil B, yeni Astra OPC’nin nasıl bir tasarıma sahip olabileceğini kendi düşünceleriyle yorumlayarak Opel hayranlarının beğenisine sundu.

Yeni Corsa’nın OPC versiyonundaki bileşenlerin yeni Astra’ya uyarlanarak yapıldığı bu çalışma, gerçek hayatta yeni Astra OPC’ye nasıl yansır bilinmez. Fakat 2017’de sol şeridi kapaması beklenen yeni Astra OPC’nin nasıl bir motorla ya da motorlarla geleceği şu anda bir soru işareti.

Resmi olmayan kaynaklara göre Opel, hacim küçültme modasının Hot-Hatch kreasyonlarının yeni Astra OPC’ye çok yakışacağını düşünüyor. Öyle ki, şu andaki Astra OPC modelinde 2.0 litrelik motor bulunurken, yeni gelecek modelde kaputun altında 1.6 litrelik bir motorun hırlayacağı söyleniyor. Bu arada yeni Astra’nın standart versiyonlarında benzinli seçeneklerinde 1.6 litrelik bir motora yer verilmemesi de bu iddiaları güçlendiriyor.

Bu söylentilere göre 1.6 litre hacmindeki ECOTEC SIDI Turbo motor tam 280 beygir gücünde! Karşılaştıracak olursak Golf R’deki 2 litrelik TSI motor 300 beygir güce sahip. Ama buradaki asıl önemli detay, yeni Astra’nın tamamiyle yenilenen platformu.

Opelin söylemine göre yeni Astra selefinden 200 kilogram daha hafif olacak. Bu durumda işin içine güç ve ağırlık oranları giriyor. Opel’in Volkswagen’in DSG şanzımanına rakip olarak çift kavramalı bir şanzıman da geliştirdiğini de belirtelim.

*Yalnızca kapaktaki görsel yeni Astra OPC’nin tahmini çizimidir.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Şu OPC iki kapı ısrarından bir vazgeçse…En azından seçenek olarak 4 kapıyı da sunsa…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu