Haberler

Thor’un Çekici yakalandı!
Volvo yeni XC90’ı geçtiğimiz aylarda tanıtarak turnayı gözünden vurmuştu. Modele olan talep ve beğeni; Volvo’nun diğer modellerine de yansımış ve marka adına bir yükseliş dönemini başlatmıştı. Gerek dışarıdaki çizgileri gerek içerideki sürücü ve yolcuları karşılayan mekan ve kalitesi lüks kavramını bir adım ileri taşıdı. XC90 modeline olan bu talebi fark eden Volvo, S90 sedan modeli için de var gücüyle çalışmaya başlamış.

Hollanda’nın önemli otomobil dergilerinden Autojunk.nl geçtiğimiz günlerde S90’ın ülkelerinde test edilirken yakaladıkları casus fotoğrafları yayımladı. Aynı XC90’da olduğu gibi Thor’un Çekici aydınlatma grubuyla dikkatleri çeken ön tasarımı oldukça merak ediyoruz. Aslında S90 yeni bir model değil. Şu an piyasada olan S80 modelinin devamı olacak olan S90, XC90 model ismiyle uyumluluk için ismini değiştirdi. XC90 ile tanıtılan SPA platformunu (Scalable Platform Architecture – Ayarlanabilir Platform Mimarisi) paylaşacak olan S90 tasarım anlamında da SUV modeline göndermelerde bulunmuyor değil.

Ön burun her ne kadar kamuflajlı olsa da anahatlarıyla SUV modeline benzerlikler taşımakta. Çekici gündüz farlarının yanı sıra radyatör ızgaralarını XC90’dan gördüğümüz S90’ın tavanı ise oldukça akıcı bir forma sahip. Yayımlanan fotoğraflardan birinde ilk başta stationwagon görünümü bırakan S90 diğer fotoğraflarla sedan olduğunu göstererek bize aslında ne kadar zengin bir tasarıma sahip olduğunu gösteriyor.

Tavan raylarının oldukça abartılarak uzun tutulduğu modelde kamuflajların etksiyle neredeyse bagaj kapağına kadar uzanıyor. Çekilen fotoğraflarda sürücünün bıyığı dışında göze çarpan bir şeyi göremesek de XC90’ın başarılı bilgi-eğlence sistemi ile burda da benzerlik taşıyacağı neredeyse kesin.

Volvo’nun Çin’deki Daqing fabrikasında üretilecek S90’nın, önümüzdeki sene Detroit Otomobil Fuarı’nda tanıtılması bekleniyor. 2.0 litrelik turbo benzinli ve dizel motorlarla satışta olacak S90, dört tekerlekten çekiş sistemi opsiyonuyla da satılabilirken aynı zamanda XC90 T8 Twin Engine Hybrid’te olduğu gibi çift motorla karşımıza çıkabilir.

okan

1995 yılından doğdum. Ekonomi bölümü öğrencisiyim. Otopark ile ilk tanışmam 2013 yılına dayanmakta. Otomobil sevgimi ve bilgimi köklendiren bu oluşumda 2015 yılının başından beri aktif olarak çalışmaktayım.

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Arkadaşlar, bu araçları neden kamufle ediyorlar? Hemen hemen her şeyi belli zaten bu şekilde de. Kamufle etmeseler maddi ulaşım gücüm olmadığını için fark etmem bile. Her aracı da kamuflajlı halde yakalıyorlar zaten. Satış öncesi PR çalışması, nabız yoklama olayı falan mı acaba?

  1. Kesin olmamakla beraber tahminlerim:
   1-Tasarımın rakip firmalar tarafından çalınmaması
   2-Tasarımın dergi, gazete, internette görülmesinin engellenmesi. bu mecralarda aracın yüzünün eskimesinin önüne geçilerek, araç fuarlarda tanıtıldığında çok daha fazla ilgi çekmesinin sağlanması
   3-Aracın hangi markaya ait olduğunun engellenmesi. Markalar kimin ne yaptığını bilemeyecek. Böylece pazardaki konumunuzu siz belirleyebilir, rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz.
   Başka marka amblemi takılmış prototip bile gördüm. Asıl amaç firmalar arasındaki rekabet ve hırsızlığın önüne geçilmesi. Örneğin araç içinde yapılmış bir yeniliği ilk olarak siz sunacaksanız, ister istemez kimsenin bunu görmemesini istersiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu