Haberler

Tayvan’ın yerli Tesla’sı Thunder Power tanıtıldı
Tesla’nın gösterdiği başarıdan sonra son yıllarda elektrikli araç piyasasında ciddi bir rekabet ortamı oluşmuş durumda. Dünya pazarına yayılmış pek çok marka geliştirdikleri elektrikli araçları satışa sunmaya başlarken, bazı markalar da geliştirdikleri araçlarla dünyanın ilgisini çekmeye çalışıyor. Tayvanlı otomobil üreticisi Thunder Power da elektrikle çalışan 2 modeliyle fuara katılarak dünya pazarında tanınma aşamasında önemli bir yol kat etmişe benziyor.

Dünya devleriyle rekabet edemeyecek durumda olsa bile dikkate değer bir atılım gösteren marka, Frankfurt Otomobil Fuarı’nda Thunder Power Sedan ve Thunder Power Racer olarak 2 farklı elektrikli modelini tanıttı. 4 kapılı coupe şeklinde tasarlanan Sedan modeli, lityum-ion pil teknolojisini kullanan 124-kWh’lık bir batarya sistemiyle çalışıyor. 0’dan 100 kilometreye 5 saniyenin altında çıktığı iddia edilen araçlardan Sedan modeli 308, Racer modeli ise 429 beygir güç üreten 2 elektrikli motor seçeneğiyle geliyor. 250 kilometre hıza kadar çıkabilen Thunder Power’ın maksimum menzil mesafesi ise yaklaşık 650 kilometre. Bu menzil mesafesi, halihazırda maksimum 426 kilometre menzile sahip Tesla Model S’i geride bırakıyor.

İç ve dış tasarımını İtalyan tasarım stüdyosu Zagato’nun yaptığı bu iki araç, markanın planına göre 2017’de Avrupa dahil pek çok ülkede piyasaya çıkacak ve Sedan modeli yaklaşık 40.000€ fiyat etiketine sahip olacak.

Batuhan Karalar

Otomobiller içimde bitmek tükenmek bilmeyen bir tutku cevheri. Bu cevher, OTOPARK.COM ailesine katılmam ile beraber açığa çıktı. Yazdıkça daha çok şey öğreniyorum ve bu da otomobiller ile olan bağımı daha da kuvvetlendiriyor.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Tayvan… Başka bir şey söylemeye gerek yok. Bu haberi TÜSİAD’a gönderelim de bir şapkayı önlerine koyup düşünsünler.

  2. “Gök Gürültüsü Gücü”

    Sektörünü ve yaptığı işi böyle doğrudan anlatmayı tercih eden firmaları seviyorum. Yapılan iş belli işte, elektirkli araba 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu