Haberler

Peugeot 2008 DKR16 rekabete hazır

Peugeot Sport, yeni sezonda Dakar Rallisi’nde boy gösterecek aracı 2008 DKR16’nın örtüsünü kaldırdı.

Yenilenen ralli aracı, selefine kıyasla 200 mm daha uzun ve 200 mm daha geniş. Ancak tam değer verilmese de modelin yerden yüksekliği azaltılmış. Daha iri cüsseli olmasına rağmen tırmanma kabiliyetini arttırmak amacıyla aracın ön ve arka çıkıntıları kısaltılarak yaklaşma açıları arttırılmış. Aerodinami ve dengeyi arttırmak adına, kaput ve tavandaki hava girişleri de elden geçirilmiş. Peugeot Sport bu değişikliklerle 2008 DKR16’yı, teoride her zeminde yüksek performans sergileyebilecek duruma getirmiş.

Değişiklikler bununla da sınırlı kalmıyor. Michelin tarafından üretilen hafifletilmiş tekerlekler, magnezyumdan üretilen jantlara kenetlenmiş şekilde yekpare bir tasarıma sahip. İç mekan ve alt takımda yapılan yenilikler sayesinde ağırlık dağılımı da dengelenmiş. Alt takımdan bahsetmişken, süspansiyonların da modifiye edildiğini belirtelim.

Fransız üreticinin mühendisleri, orta-arkada konumlandırılan çift turbolu 3.0 litrelik V6 dizel motorun gücünü 340 bhp’den (254 kW) 350 bhp’ye (261 kW), maksimum torkunu ise 800 Nm’ye (591 lb-ft) çıkarmayı başarmış. Üretilen bu güç, uzunlamasına yerleştirilen 6 ileri manuel sıralı şanzıman ile arka tekerleklere iletiliyor.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. 2009-2011 şampiyon apoletli Vw Toureg Dakar tasarımı gibi özgünlüğe sahip.Psa bu deneyle ne sonuç alır bilinmez ama tasarım bende direk Carlos Sainz’ın dümeninde olduğu o mavi dev toureg’i getirdi aklıma .

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu