FeaturedHaberler

Volkswagen’in bir motorunda daha Dieselgate bulundu!
2015 yılında patlak veren Dieselgate skandalı, yakın dönemin en büyük otomotiv skandalı olarak tarihe geçti. Etkilenme sayıları milyonlar ile ifade edilen skandalın izleri, üzerinden yıllar geçmesine rağmen sürüyor!

Dieselgate güvencesi verilen motorda yazılım bulundu!

Üzerinden 4 yıl geçen skandalı kısaca hatırlayacak olursak, VAG üretimi EA189 kodlu dizel motorlarda emisyon sonuçlarını etkileyecek illegal yazılım bulunmuştu. Yaklaşık 11.5 milyon aracın etkilendiği skandalda Alman marka yüklü tazminatlara ve yüz binlerce aracı geri almaya mahkum edilmişti. 

Bild am Sonntag gazetesinin haberine göre, EA189 kodlu 1.2 litrelik dizel ünitede söz konusu yazılımın kullanıldığı kanıtlandı. Volkswagen yetkilileri, incelemeleri devam eden motor için manipülasyon yapılmadığına dair yetkililere güvence vermişti. Bundan dolayı hem söz konusu araçların geri alınması, hem de güvence veren sorumlulara ceza verilmesi gündemde.

Alman markaya yakın kaynaklar iddiayı doğrularken, üreticinin yetkili makamlarla yakın çalışma içinde olduğunu belirtti. Yeni ortaya çıkan durumdan ise Avrupa’da satılan yaklaşık 370.000 araç etkileniyor. En ağır senaryo olan geri alım durumunda faturanın ceza ve tazminatlar ile beraber milyarlarca Euro’yu bulabileceği ifade ediliyor.

Batuhan Karalar

Otomobiller içimde bitmek tükenmek bilmeyen bir tutku cevheri. Bu cevher, OTOPARK.COM ailesine katılmam ile beraber açığa çıktı. Yazdıkça daha çok şey öğreniyorum ve bu da otomobiller ile olan bağımı daha da kuvvetlendiriyor.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Dieselgate,
    Monkeygate,
    ve kanıtlanırsa Dieselgate 2.

    VW şaşırtmayı bırakalı bayağı oluyor.

  2. Bari itiraf etseler de sürekli dieselgate ile gündeme gelmeseler. Bütün cezaları toptan ödeseler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu