Haberler

Mazda spor otomobil konsepti Tokyo’da tanıtılacak
Mazda, farklı bir dünya prömiyerinde, 28 Ekim’de basına, 30 Ekim ve 8 Kasım arasında halka açılacak Tokyo Otomobil Fuarı’nda yeni spor otomobil konseptini açıklayacak.

Modern görünüşüne rağmen Mazda’nın son modelleri otomobil üreticisinin tüm mirasının açıkça vücut bulmuş halini yansıtıyor. Tasarımcılar, firmanın spor otomobil geçmişini bu konseptte mümkün olan en iyi seviye olarak özetliyor. Mazda ayrıca, standının “Hayallerine doğru hızlan” temasıyla uyumlu bir şekilde markanın sürüş keyfine eşsiz yaklaşımını vurguluyor. Özel bir motor sporları sergisinde yarış aracı özelliklerine sahip iki Mazda MX-5 yer alırken firmanın ilk rotary motora sahip seri üretim modeli efsanevi 1967 Mazda Cosmo Sport 110S, Mazda’nın gelenekleşen mühendislik mirasının bir göstergesi olarak yerini alacak. Eylül ayında Frankfurt’ta tanıtımı yapılan crossover SUV konsepti Mazda KOERU, SKYACTIV Teknolojisi ve KODO – Hareketin Ruhu tasarımına sahip ödüllü model serisiyle birlikte Mazda standında sergilenecek 14 modelden birisi olacak.

Tokyo Otomobil Fuarı’nın devamlı bir bölümü olan SMART MOBILITY CITY’de Mazda, yenilikçi insan makine arayüzü, tümyönlü algılama konsepti gibi güvenlik teknolojilerini ve Mazda Proaktif Güvenlik felsefesine uygun bir şekilde geliştirilen sistemlerini sergileyecek. Bu sistemler de sürücünün potansiyel tehlikeleri tanımasına ve aracı kullanırken doğru kararlar vermesine yardımcı olarak rahatlık ve sürüş keyfini geliştirmeyi hedefleyecek.

Mazda’nın basın toplantısı 28 Ekim saat 08.30’da gerçekleşecek.

Referans sergileri Mazda spor otomobil konsept modeli (dünya prömiyeri)
Mazda KOERU (Japonya prömiyeri)*
Mazda MX-5 Global Cup yarış modeli
Mazda MX-5 NR-A (yarış aksesuarları ile)**
Mazda MX-5 el kontrollü engelli aracı**
Mazda Cosmo Sport 110S (1967’de tanıtıldı)
Satıştaki modeller Mazda MX-5, Mazda CX-3, Mazda CX-5, Mazda6, Mazda2, Mazda3, Mazda Flair Wagon (tekerlekli sandalye rampalı)**
Teknoloji sergileri SKYACTIV-G 2.5, SKYACTIV-D 2.2, SKYACTIV-D 1.5

 

* 3 Kasım’a kadar sergileniyor.

** 30 Ekim’den sonra sergilenecek.

Emre Berk Simsek

İTÜ Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği mezunuyum. Sıkı bir otomobil tutkunuyum. Çocukluğum onların içinde geçti, üniversite yıllarımda ise birçoğunu test ettim. Ve yine aynı yıllarda Otopark ailesine dahil oldum. Direksiyonda olmak benim için bir çocuğun oyuncağıyla oynaması gibidir; bazen huzur dolu, kimi zaman ise adrenalinin doruklarında.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Wankel ile 12.000 rpm ceviren guncel bir RX-7 turevi gelse, ne de guzel olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu