Haberler

AWD sistemi kış mevsiminde tek başına yeterli değil
AWD çekiş sisteminin kış mevsiminde araçların frenleme performansında ciddi anlamda etkisinin olduğu iddia ediliyor. Yapılan kış testlerinde bu kanının yanlış olduğu ve kış lastiklerinin çok daha fazla yararının olduğu anlaşılıyor.

Amerika’da satılan en popüler araçlar olan Toyota Camry ve Honda CR-V’nin katıldığı testte AWD sisteminin olmadığı kış lastikli Camry, AWD’ye sahip yaz lastikli CR-V’ye karşı çok ciddi bir frenleme üstünlüğü kuruyor. Camry’nin 90 metrelik fren mesafesine karşın 203 metreyle rakibinin bir hayli gerisinde kalan CR-V, kış lastiğinin takılmasıyla fren mesafesini 95 metreye kadar indiriyor. Kullanıcı raporlarına göre kış mevsiminde özellikle CR-V gibi SUV sınıfındaki araçlar frenleme performansında yaz lastiğiyle çuvallıyor ve araçta özel çekiş sistemi bulunsa bile mutlaka her mevsimde doğru lastiğin kullanılması konusunda kullanıcılar uyarılıyor.

 

Batuhan Karalar

Otomobiller içimde bitmek tükenmek bilmeyen bir tutku cevheri. Bu cevher, OTOPARK.COM ailesine katılmam ile beraber açığa çıktı. Yazdıkça daha çok şey öğreniyorum ve bu da otomobiller ile olan bağımı daha da kuvvetlendiriyor.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Keşke aynı araçla yapsalarmış. İki farklı tamamen farklı aracı aynı teste sokmak mantıksız

    1. CR-V ye yaz lastiği ile yapılan test te 203m kış lastiği ile yapılanda 95m değeri elde edilmiş, yani aynı araçla da testi yapmışlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu