Haberler

Tesla, otomobilleri için “oto-pilot” güncellemesini yayınladı
Normalde sistem güncellemeleri telefon, tablet, bilgisayar gibi günlük hayatımızda kullandığımız cihazların daha sistematik bir şekilde çalışması için gerçekleştirilir. Peki bu güncellemeler vaktimizin büyük bir kısmını beraber geçirdiğimiz otomobillerimiz için yayınlanabilir mi? Tesla’dan söz ediyorsak bu sorunun cevabına evet diyebiliriz.

Kısa bir sürede içinde tüm dünyada ses getiren Amerikan otomobil markası Tesla, mevcut otomobilleri için bir yazılım güncellemesi yayınladı. İnternet üzerinden gerçekleştirilebilen güncelleme ile Tesla Model S ve Model X otomatik pilot özelliğine sahip oldu. Bu güncelleme sayesinde araçlar otoyolda kendi başına kullanım, şerit değişimi, trafik ve hız sınırına göre otomatik hız ayarlama gibi özellikler kazanmış.

Tesla’nın kurucusu Elon Musk yaptığı açıklamada oto-pilotun bir sürücüsüz otomobil olmadığını, sadece sürücülere bazı alanlarda kolaylıklar sağlamak amacıyla geliştirildiğini belirtti. Musk’ın açıklamasına göre bu güncelleme sayesinde yaya güvenliği sorun olmaktan çıkıyor ve araç kaza durumunda kendi kendine otonom müdahalede bulunuyor. Tabi bu durumda otopilotun mesuliyetinin tamamen araç sürücüsünde olduğunu belirtmek gerekli.

Tesla şuanda bu güncellemeyi Kuzey Avrupa’da test ediyor. Bir sorun çıkmaması durumunda ise birkaç hafta içerisinde tüm dünyadaki Tesla’lar için yayınlanacak.

Batuhan Karalar

Otomobiller içimde bitmek tükenmek bilmeyen bir tutku cevheri. Bu cevher, OTOPARK.COM ailesine katılmam ile beraber açığa çıktı. Yazdıkça daha çok şey öğreniyorum ve bu da otomobiller ile olan bağımı daha da kuvvetlendiriyor.

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Şeytan diyo, evi , malı , davarı sat. Al tesla model S içinde yaşa diyor. Tuvaleti artık Opet Shellden hallederiz, Banyo içinde ne yaparız göle felan gireriz artık.

  2. Ben arabayı başkası kullanırken bile tedirgin oluyorum. Bütün işleri bilgisayarlara verme fikri şu an bana çok uzak gözüküyor.

  3. Şimdi düşünüyorum Türkiye’de takip masefasi yok üstüne aniden şerit değiştirenler filan araba napsın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu