FeaturedHaberler

Avrupa’da dizel VW satışları durdu
ABD’de emisyon testlerinden geçebilecek hale getirilene kadar hileli yazılım kullanan 2016 VW dizeller satın alınamıyor. Bu otomobillerin satışa çıkması aylar alabilir. Volkswagen, ABD’den sonra Avrupa’da da EA 189 dizel satışlarını durdurmak zorunda kaldı. Kaç otomobilin bu durumdan etkilendiği ise şimdilik bilinmiyor.

ABD’de bu yıl Volkswagen’in sattığı otomobillerin yüzde 20’si dizellerden oluşuyordu, ancak geçtiğimiz ay bu değer yüzde 11.7’ye geriledi ve bu ay da düşmesi bekleniyor. Avrupa’da ise durum biraz daha farklı. Volkswagen grubunun sattığı otomobillerin yarısının dizel olduğu düşünüldüğünde satışların durdurulması burada çok daha büyük bir etki yaratacak.

VW ve diğer grup markalarına iyi haber, satılmayacak olan modellerin yalnızca bayilerde satışa hazır bekleyen ve EA 189 Euro 5 motoru kullanan modeller olması. Kötü haber ise bu motorun VAG bünyesindeki Audi A3 ve VW Golf gibi çoğu küçük ve orta boyuttaki otomobilde kullanılıyor olması.

Daha büyük dizellerde emisyonları düşürmek için AdBlue sistemi kullanan VW, EA 189 motorunda AdBlue kullanmak yerine yazılım hilesiyle emisyonları düşük göstermeyi tercih etti. Reuters’e göre şu anda satılamayan otomobillerde gerekli değişiklikler yapıldıktan sonra satışlarına devam edilecek. Volkswagen’in Kasım ayında otomobillere yapılacak işlemi açıklaması bekleniyor.

Ata Aygen

1995 yılında Ankara'da doğdum, Özyeğin Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği okuyorum. Doğduktan yalnızca üç yıl sonra otomobil modelleriyle okumayı öğrenmem, kaçınılmaz sonun habercisi gibiydi. Neredeyse doğuştan gelen bu tutkuyu biraz daha somut işlere dökme isteği de beni Otopark'a getiren şey oldu.

İlgili Makaleler

14 Yorum

 1. vw otomobillere ne yapabilir ki ? sahiden merak ediyorum. yapacakları hiç bir şey yok kanımca, hileli parça sökülecek ve vw marka araç kullananlar korkunç vergilerle karşı karşıya kalacak. VW muhtemelen peşin peşin araç başına belli bir cezayı hükümetlere ödeyecek. Yoksa motorun algoritmasıyla oynamaları filan söz konusu dahi olamaz diye düşünüyorum.
  Bu olay vw’nin en az 5 yılına mal oldu.

 2. Aldığımız bir kıyafet bile defolu çıkınca direkt değiştirmeye gidiyoruz yahut parasını geri ver diyoruz ki bu araçlar dünyanın parası. Tüketici hakları gereği bir kaç kişi bununla ilgili dava açsa eminim ki emsal gösterilip kazanacaklardır.

  1. yahu ne tüketici hakkı kardeşim sana gelen bir zarar yok ki sadece fabrikanın verdiği verilerden birkaç gram fazla Co2 emisyonu var diye yerin dibine soktunuz ha yaptıkları şerefsizlik tabi orası ayrı

   1. Sana gelen bir zarar yok. Çünkü aracını göndermek zorunda değilsin. Ama göndermek mecburiyetinde olan insanlar ne yapacak ? Onlar nasıl zarara uğramadı ? emisyonu düşük gösteren yazılım iptal edildiğinde, emisyon değerlerini normale döndürebilmek için motorun teknolojisini değiştirmesi gerekecekler. Sonuçta eski nesil motorları yazılımla normalmiş gibi göstermeye kalktılar. Tamir olup geri verilen araçlar sorunsuz olacak mı ? Bu araçların tamiri sırasında oluşabilecek istenmeyen hasarlarda müşteri haberdar edilecek mi ya da yazılım düzenbazlığı gibi başka kurnaz yollara mı giderler ? Düzeltilmiş aracın ikinci el değer kaybını kim telafi edecek ? Bana bu soruların cevabını mantıklı verebilirsen, müşteriye gelen bir zararı olmadığına inanabilirim.

 3. Güne bu kadar güzel bir haberle başlamak mükemmel bir duygu. Beter ol çakma Alman seni.

 4. En güzel yeri Golf kokpitiydi geri kalanı bana göre çok sıkıcıydı. Bence en baştan politikalarla birlikte arabaların dışı da değişir. Çok satıyoruz diye kalkan yerleri iner. Namuslu iş yapın ulen 🙂

 5. seat-skoda-audi gibi markalarında tsı-tdı motorları vw grubuna ait hatta süspansiyonlar bile aynı çoğu araçta. Dolayısıyla VW etkilenecek olursa önce seat, skoda yı kapatır yada önce bu şirketlerde küçülmeye gider, bu araçların bütün parça tedariği vw’e ait. Marka değerine bir şey olmaz fiatlar artacak muhakkak ama gene satacak..Kendi markasında da amiral gemileri Passat-Golf en son etkilenecek araçlar..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu