Haberler

3D yazıcı ile oto yedek parça üretimi
Kullanımı hızla yaygınlaşan 3D yazıcılar parça üretiminde devrim yapmaya devam ediyor. 3D yazıcıların başta savunma ve sanayi olmak üzere pek çok sahada parça üretmek amacıyla kullanılmasıyla birlikte, üretim yapan firmalar her geçen gün yeni bir başarıya imza atıyor.

İstanbul’da oto yedek parçası üreten bir firma, EMESYS firmasının 3D4E markası çatısı altında ürettiği 3 boyutlu yazıcıyı kullanarak, prototip maliyetlerini yüzde 50 oranında düşürmeyi başardı.

Ürettikleri 3 boyutlu yazıcıyı İstanbul’daki firmaya veren EMESYS Genel Müdürü Hakan Ertan ,firmanın üretim zincirine dahil ettikleri 3 boyutlu yazıcı ile AR­GE maliyetlerini önemli oranda düşürmeyi başardıklarını belirterek, 3 boyutlu yazıcı sayesinde hem üretim öncesi tasarım için harcanan zaman kaybının ortadan kalktığını, hem de firmanın mevcut üretim sürecini hızlandırarak müşteri memnuniyeti konusunda önemli bir eşiği aştıklarını kaydetti. Söz konusu firmanın yaklaşık iki bin 500 lira ödeyerek bu yazıcıyı satın aldığını belirten Ertan, “Ürettiğimiz 3 boyutlu yazıcılardan satın alan firma, prototip üretim maliyetlerini yüzde 50 oranında azaltarak, yüzde 75 oranında kar etti. Yani yaklaşık 750 dolara aldıkları yazıcı bir ay gibi kısa bir sürede kendisini amorti etmiş olacak.” dedi.

3gen ve 4gen olmak üzere iki çeşit yazıcı ürettiklerini anımsatan Hakan Ertan, İstanbul’daki firmanın 3gen türündeki yazıcıdan satın aldığını ifade ederek şunları söyledi:

“3gen olarak adlandırdığımız 3 boyutlu yazıcıları daha çok gençler, çocuklar ve hayal gücüne güvenen yetişkinler için üretiyoruz. Çünkü bu yazıcılar ile evinizde kendi oyuncağınızı ya da istediğiniz bir parçayı üretebilirsiniz. 4gen olarak adlandırdığımız yazıcıları ise daha çok sanayinin ihtiyaçlarına göre tasarladık. Daha kapsamlı bir donanıma sahip olan 4gen türündeki 3 boyutlu yazıcılar, üzerlerine aldıkları görevi tam bir başarıyla yerine getiren yetenekli makineler. 4gen yazıcılarla tanışan sanayicilerimizin memnuniyeti bizleri sevindiriyor.”

Emre Berk Simsek

İTÜ Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği mezunuyum. Sıkı bir otomobil tutkunuyum. Çocukluğum onların içinde geçti, üniversite yıllarımda ise birçoğunu test ettim. Ve yine aynı yıllarda Otopark ailesine dahil oldum. Direksiyonda olmak benim için bir çocuğun oyuncağıyla oynaması gibidir; bazen huzur dolu, kimi zaman ise adrenalinin doruklarında.

İlgili Makaleler

11 Yorum

  1. Bu 3D yazıcı yazıcı çok tuhaf bir şey dahada ilerde hayal ettiğiniz her şeyi yapmak mümkün olacak kulağa hoş gele bilir ama biraz ürkütücü sanki ..

    1. Silah ne ki. Bir sonraki nesil uçakların %70’i 3D yazıcı ile yapılacak. 3D print yemek yapıldı. Ayrıca 3D yazıcı ile insan organı da üretildi. Kesinlikle sanayi devrimi kadar önemli bir konu.

  2. Ben insanoğlunun bugüne kadar bu aleti akıl edip de yapamamasına şaşırıyorum. Bildiğin silikon tabancasıyla CNC’nin birleşimi.

  3. böyle gelişmeye devam ederse 3d yazıcı ile para üretmeyi deneyecekler çıkar 🙂

  4. valla bizim peder bey sağolsun 190e mercedesimin yapılabilecek göz önünde olmayan parçalarını kendi çizip kendi imal ediyor bende kullanıyorum :)))

  5. Opel Mokka’nın el freni düğmesini de üretme imkanınız olmaz mı? Facebook grubunda bu konuyu çok tartışıyoruz ve o parça yok maalesef. Hemen hemen de herkesin el freni düğmesi düştü. Üretin ilk müşteriniz ben olurum.

  6. opel mokka nın el freni plastik düğmesi konusunda bir gelişme var mıdır? benim aracın o parçasıda kırıldı az önce görüştüğüm bir 3 d firması kırılan parçayı tamamen gönderebilirseniz yardımı olurum dedi ancak tamamen parçayı söktüremiyorum. yaptıran veya yapan bir firma varsa irtibata geçmek isterim. numaram 0553 4073393

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu