Haberler

Akaryakıt fiyatları ne olacak?
Petrol Sanayi Derneği (PETDER) Başkanı ve BP Türkiye Üst Yöneticisi Martin Thomsen: ‘Her litre akaryakıta 1.3 kuruş maliyet yansır’

Petrol Sanayi Derneği (PETDER) Başkanı ve BP Türkiye Üst Yöneticisi Martin Thomsen, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın petrol ithalatını denetim altına almak amacıyla, deniz yoluyla ithal edilen akaryakıtlar için ölçüm tesisi (sayaç) kurulmasını istediğini söyledi. Thomsen, 100 milyon dolar başlangıç yatırımı gerektiren ve sürekli işletme giderine yol açacak ölçüm tesisinin akaryakıt fiyatlarında 1- 1.3 kuruş maliyet artışına yol açacağını ifade etti. Thomsen, Bakanlığın şubat ayına kadar süre verdiğini, bu sürenin uzatılması talebini ilettiklerini söyledi.

PETDER Genel Sekreteri Niyazi İlter de petrol bedavaya sağlansa bile mevcut akaryakıt pompa fiyatlarının vergi nedeniyle litre başına 2 lira 20 kuruştan aşağı inemeyeceğini vurguladı.

PETDER Başkanı Martin Thomsen, Enerji Gazetecileri ve Medya Derneği (EGAD) yönetimiyle bir araya geldi. Thomsen, yeni hükümetin sektörün önünü açacağından umutlu olduğunu, bazı sorunlar devam etse de çözüm noktasında “daha pozitif düşündüklerini” söyledi. Thomsen, “Öncelikle birlikte çalışarak bu sektörü daha iyi anlamalıyız. Ancak bu şekilde müşterilere daha kaliteli bir hizmet sunabiliriz. Hükümetle daha yakın çalışmamız iki taraf için de çok yararlı olacaktır. Yani sorunlarımız olsa da çözüm noktasında umutluyuz” diye konuştu.

AKARYAKITI KUR VURDU

Türkiye’de akaryakıtın pompa fiyatlarını, yüzde 50-60’a varan vergi yükü ile son 5 ayda yüzde 40 artan döviz kurunun büyük ölçüde etkilediğini belirten Thomsen, bu nedenle düşen petrol fiyatlarının pompa fiyatlarına aynı ölçüde yansımamasının doğal olduğunu söyledi.

“EPDK’DAN TAVAN FİYAT GİBİ BİR MÜDAHALE  BEKLEMİYORUZ”

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ile ilişkilerinde, daha önce adım atılan konularda önemli mesafeler katettiklerini belirten Thomsen, “EPDK ile ortak bir teknik çalışma komitesi kurduk birkaç aydır beraber çalışıyoruz. Bir aylık bir süre sonunda ortak çalışmamızın detayları kamuoyuna açıklanacak olgunluğa erişir” dedi.

EPDK’nın teknik komite sayesinde kendilerini daha iyi anlamaya başladığını ve bundan sonra tavan fiyat gibi “serbest piyasaya müdahale” anlamına gelen bir karar beklemediklerini anlatan Thomsen, “Serbest bir pazarda daha rahat rekabet edebiliriz, bizim gibi şirketler rekabeti sever” diye konuştu.

“İSTANBUL’DA BİLE KAÇAK YAKIT OLABİLİR”

Thomsen, kaçak akaryakıt sorununun etkilerine de değinerek, “İstanbul’da bile kaçak yakıt bulmak mümkün olabilir ama mücadele noktasında aşama kaydedildi. Bunu da göz ardı edemeyiz” ifadesini kullandı.

Kaçak akaryakıt sorununun daha önce de bulunduğunu ve önlemlerle mücadeleye çalışıldığını belirten Thomsen, bu ve benzeri konularda önlem alırken, “kar marjı uzun süredir sabit kalan sektöre kaldıramayacağı yeni külfetler yüklenmesinden kaçınılmasını” istedi. Thomsen, sektöre yönelik her türlü düzenleme ve önlemde ilgili bakanlıklarla EPDK’nın daha koordineli çalışması gerektiğini söyledi.

PETROL BEDAVA OLSA AKARYAKIT POMPADA 2 LİRA 20 KURUŞ

PETDER Genel Sekreteri Niyazi İlter de petrol bedavaya sağlansa bile mevcut akaryakıt pompa fiyatlarının litre başına 2 lira 20 kuruştan aşağı inemeyeceğini vurgulayarak, vergi yükü ve kur etkisine somut örnek verdi.

Akaryakıtta fiyat dalgalanmasının ortadan kaldırılması için bir fon oluşturma teklifini hükümete önerip önermedikleri konusunda da İlter, “Akaryakıtın hükümete KDV ve ÖTV olarak katkısı 60 milyar lira. Hiçbir hükümet bu büyüklükteki bir gelirden vazgeçemez. Böylesine önemli bir gelir kalemini azaltacak bir alternatif öneride bulunmayı bırakın, bunu tartışmak bile hiçbir hükümetin kabul edebileceği bir konu olmasa gerek” cevabını verdi.

Kaynak: Habertürk

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. petrol bedavaya sağlansa bile mevcut akaryakıt pompa fiyatlarının litre başına 2 lira 20 kuruştan aşağı inemeyeceğini vurgulayarak, vergi yükü ve kur etkisine somut örnek verdi.
    Adam açıklamış Benzin en yüksek oktanlı olanı 2 TL + 2.20 TL Vergi eklenince 4.20 TL +0.08krş istasyon kâr payı 4.28TL :)))
    Bedava akaryakıt 2.20 TL pompa çıkış fiyatı hahaha Devlet yakıt fiyatından fazla vergi alıyor :)))
    3 TL Benzin olsa güzel gezeriz tuvalete dahi gidilir, lpg taktırmaz kimse ^^ xalx ^^ 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu