Haberler

Kamuflaj altında kükreyen aslan : E63 AMG

Mercedes-AMG test sürücüleri son zamanlarda E63’ün yeteneklerini görmek ve gerekli ayarlamaları yapmak için Nurburgring pistinde testteydi.

Standart E serisi W213’ün son casus prototip fotoğrafları üretime hazır olduğunun göstergesi. Ancak top model olan E63 için aynı şeyleri söylemek mümkün değil. Halen kamuflajla kapanmış olmasına rağmen, C63’ün daha büyük bir versiyonu olacağını söyleyebiliriz. Bu çok kötü bir durum olmasa da, birçok kişi iki model arasında bazı farklılıklar görmekten mutluluk duyacaktır.

Kaputun altında gizlenmiş olan 4.0 litrelik V8 çift turbolu motor C63 ve AMG’den alınmış ancak daha fazla güç üretmesi için yeniden ayarlanmış. Bu motor en güçlü haliyle şu anda mevcut modellerde kullanılıyor ve 510 beygir güç üretiyor, fakat Affalterbach’a yakın olan kaynaklar teknik verilere bakıldığında bazı bölgelerde gücün 600 beygir civarında görüldüğünü belirttiler. Görüldüğü kadarıyla muhtemel model 550 beygir’den biraz daha fazla olacak ancak bu gücü yetersiz bulanlar için daha kuvvetli olan E63S 580 beygir güç üretecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  Bir indirim daha geldi; Benzin fiyatları düşüyor

AMG patronu Tobias Moers’in arkadan itişli araçlara göre dört çeker sistemin daha hızlı olduğunu söylemesi üzerine yeni gelecek E63 AMG’nin sadece dört tekerlekten çekişli 4MATIC versiyonu ile satılması süpriz olmaz. C63 ile aynı MRA platformunu paylaşan araç güncel modelden daha büyük olsa da yeni platformundan dolayı daha hafif olacaktır. E63’te kullanılan dokuz ileri otomatik vites, küçültülmüş motor ve hafifletilmiş gövde aracın performansını etkilemeden yakıt verimliliği sağlamayı hedefliyor.

2016 Detroit fuarında açıklanması beklenen standart E serisi’ni, 2017 yılında sedan AMG versiyonu ve kısa süre sonra station wagon versiyonu takip edecek. Ayrıca yeni E serisi için standart coupe ve convertible versiyonları da üretilebilir ancak Mercedes-Benz yöneticileri daha önceki yıllarda W212 kasa AMG versiyonlarının üretimi için hatalı karar verdiklerini itiraf ettiler.

Etiketler

Nihat Özkuş

1985 İstanbul doğumluyum. DEÜ mezunu İnşaat Mühendisiyim. Otomobil çocukluk tutkum. Direksiyon başında geçince yüzümde bir gülümseme oluşuyor. 2004'ten beri Tosfed gözetmeniyim ve artık Otopark'ın bir parçasıyım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı