Haberler

Zonda ile 1 milyon kilometre
Pagani Huayra’nın yerini aldığı Zonda modelini, çoğumuz yarış oyunlarından tanıyoruz.
Bu otomobil, Pagani’nin kurucu olan Horacio Pagani’nin ilk projesi ve bununla birlikte bugünkü “supercar” standartlarının belirlenmesinde büyük bir paya sahip.

Bu haberimizde sizlere 1998’de üretim bandından inen ikinci Pagani Zonda C12’nin 1 milyon kilometreyi aşkın yolculuğunu ve uğradığı değişimleri paylaşıyoruz.

1998 yılında 6 litrelik motor ile 394 beygirle piyasaya sunulan bu model, 2013’de final versiyonu olan Zonda Revolución ile 6 litre V12 motor ve 800 beygire ulaşan bir evrim katetti.

Tabi bu büyük gelişimin baş rolünü haberin başında bahsettiğimiz bu eşsiz otomobil alıyor. 15 yıl boyunca Pagani tarafından Zonda’ların geliştirilmesi amaçlı test arabası olarak kullanılan bu otomobil, yolculuğunu 1 milyonu aşkın kilometre ile tamamlıyor ve Horacio’nun 60. doğum günü sebebiyle restore edilerek, Pagani müzesinde “La Nonna” (büyük anne) ünvanıyla birlikte yerini alıyor.

Ve şimdi sizleri bu “büyük anne”nin 1998’den günümüze kadar uğradığı değişimler ile birlikte bırakıyorum.

 

Furkan Turan

20 yaşında genç bir otomobil tutkunuyum. Beni yolda bırakmayan her otomobile saygı duyarım. Ama sevmem için çok daha fazlası gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu