FeaturedHaberler

Trafik kazaları için güvence hesabı nedir?
İstatistiklere göre Türkiye’deki her 6 araçtan birinin zorunlu trafik sigortası bulunmuyor. Yollarda adeta saatli bomba gibi dolaşan bu araçların hiçbir güvencesinin olmadığını düşünürsek maddi hasardan öteye geçen olası bir kaza durumunda büyük mağduriyetler yaşamanız an meselesi. Pek çok sürücünün bilmediği güvence hesabı ise bu konuda zarar gören kişiyi maddi anlamda koruyor.

Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri bünyesindeki bu fon, zorunlu trafik sigortası bulunmayan araçların karıştığı ya da kazaya karışan aracın tespit edilemediği durumlardaki bedensel zararları karşılıyor. Ayrıca aracınız çalındığında hırsızın yaptığı kazalarda veya sigorta şirketinin iflas etmesi durumlarında da yine bu fon devreye girerek mağdur kişilere yardımcı oluyor. Güvence hesabının sadece kaza sonucundaki yaralanma ve vefat halinde devreye girdiğini, Green Card’a sahip araçların verdiği hasarlar dışında araçlarla ilgili zararları karşılamadığını da ekleyelim.

1998’den beri aktif olan fon bugüne kadar 103.267 dosyada toplam 503 milyon liradan fazla ödeme yaptı. Güvence hesabı bu yılın ilk 9 ayında ise 3.098 dosyaya 78.126.906 liralık ödeme gerçekleştirdi. Hesap bir trafik sigortası gibi çalıştığı için ödediği tutarlar da kusur oranı ve önceden belirlenmiş üst limite göre şekilleniyor.

Ölümlü ve yaralamalı kazalarda farklı prosedürlerin işlediği başvuru sürecinde sürücülerden istenen belgeler ise şu şekilde;

Yaralamalı kazalar için sürücüden istenen belgeler;

 1. Kaza tespit tutanağı
 2. Hastane raporu
 3. Maluliyet oranını gösteren hastane raporu
 4. Olay mahkemeye intikal ettiyse mahkeme kararı

Ölümlü kazalar için kanuni varisten istenen belgeler;

 1. Kaza tespit tutanağı
 2. Olay mahkemeye intikal ettiyse mahkeme kararı
 3. Ölüm raporu
 4. Ölen kişiye ait bordro
 5. Aile nüfus kaydı belgesi ve veraset ilamı

Güvence hesabı ile ilgili mevzuatları ve daha detaylı bilgiyi aşağıdaki linklerden edinebilirsiniz. Herkese güvenli sürüşler.

GÜVENCE HESABI YÖNETMELİĞİ

ÖZEL HUKUK HÜKÜMLERİNE TABİ SİGORTALAR KAPSAMINDA HAK SAHİPLERİNCE ARANMAYAN PARALAR HAKKINDA YÖNETMELİK

TRAFİK KAZALARI NEDENİYLE İLGİLİLERE SUNULAN SAĞLIK HİZMET BEDELLERİNİN TAHSİLİNE İLİŞKİN USUL VE ESASLAR HAKKINDA YÖNETMELİK

 

Batuhan Karalar

Otomobiller içimde bitmek tükenmek bilmeyen bir tutku cevheri. Bu cevher, OTOPARK.COM ailesine katılmam ile beraber açığa çıktı. Yazdıkça daha çok şey öğreniyorum ve bu da otomobiller ile olan bağımı daha da kuvvetlendiriyor.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Hesabın gelirleri:

  “Her yıl sigorta şirketlerinin zorunlu sigortalar için tahsil ettikleri toplam safi primlerin yüzde biri oranındaki katılma payları.”

  “Zorunlu sigorta yaptıranların safi primlerinin yüzde ikisi oranında sigorta şirketine ayrıca ödeyecekleri katılma payları.”

  Yani itin uğursuzun ya da bir şekilde aracının sigortasını yaptırmamış vatandaşın yükü yine diğer vatandaşlardan çıkarılıyor. Ne güzel sistem, ne güzel memleket…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu