FeaturedTadımlıkVideolar

Fiat 500X 1.6 Multijet Cross Plus | 0-100 hızlanma
120 beygirlik Fiat 500X 1.6 Multijet Cross Plus’ın 0-100 km/s denemesi. Fabrika verisi: 10.5 sn.

Volkan Hasköy

1995 İstanbul doğumluyum. Çocukken yan koltukta yaşadığım heyecanımı şimdilerde hem direksiyonda hem de Otopark.com ailesinde yaşıyorum.

İlgili Makaleler

21 Yorum

   1. Araç 130 dan sonra ıkınmaya başlıyor. Eksi atanlar fiat sahipleri. Ben bu zihniyeti anlamıyorum. Araca sahipsiniz diye markayımı satın aldınız da yediremiyorsunuz? Ben kendi aracımı bile acımadan eleştiriyorum. Bu zihniyetle giderseniz bi yere varamaz, saplanıp kalırsınız. Atın bu zihniyeti kafanızdan. Biraz ileri görüşlü olunn.

    1. 130’la giderken ıkınıyor dediğiniz 6 vites aracın 4.viteste olduğunu fark ettiniz mi ? 120 HP-320 NM sayısal değerlerinin nasıl bir gücü temsil ettiğinin farkında mısınız ? 8 yaşında çocuk yapmaz şu yorumu. Yaptığınız bu işe de eleştiri diyorsanız üstüne, vah sizin halinize… Ha şunu da yazayım merak edenlere, ıkınıyor denilen araç 6.vites 3.000’de tam 180, 3.500 devirde tam 200, 4.000 devirde tam ve sapmasız 220 km/s hıza ulaşıyor. Vites oranları/hız ayarı için özel çalışılmış gibi değerler 🙂

     1. Bir kere bu aracın son hızı 186 km/h. Dediğiniz değerleri yaptım diyorsanız işin içine başka faktörler girer. Ya yol eğimlidir ya da benzeri faktörler söz konusudur. Hadi gps hesabı diyelim, kadranda göreceğiniz max. düz yolda normal şartlarda 200 dür. 220 gibi bir değere ulaşmanız hiçbir şekilde mümkün değil. Ayrıca yüksek hızlarda torkun işe yaramadığını işin içine beygirin dahil olduğunu sanırım bilmiyorsunuz. 320 tork var demişssiniz ama motor resmen zirve yapıp bırakıyor bu torku sadece 1750 devirde vererek. Hiç dyno verisine bakmadığınızda belli oluyor. Ayrıca araçlar 6.viteste max. hızını veremez, 5.viteste bir önceki vitesinde verir. Bunu da bilmediğiniz belli oluyor. Vites oranı diye bir olay var. Neyse konuyu uzatmaya gerek yok.

      1. 0-100 değeri salisesine kadar aynı olan iki araç Bravo 1.6 120 ve 500x 120. Buyurun devir/hız endeksini inceleyebileceğiniz kaliteli bir video. https://www.youtube.com/watch?v=k4-fo7jOt4s

       Daha da yorum yaptırmayın bana 120 hp-320 nm araca ıkınıyor diyen bir kişiye gülünür hocam. Yapmayın. Passat-Golf 1.6 TDI 105-240 NM falan kullansanız siz demek ki cümleten yandık.

       1. Bahsettiğiniz aracın fabrika verisi top speedi 195. Araç 210-215 civarı bir hıza ulaşmış videoda. Bu da gps de zaten yaklaşık 195 verir. Siz de beni destekliyorsunuz yani. Sizin aracınız ise dediğim gibi 200-205 gibi bir hıza ulaşabilir kadranda ve gps de 186 yı geçemez düz yolda. Fabrika verisi ortada. Ancak tekrar dediğim gibi eğimli yollardaysanız artı 5-10 daha kazanabilirsiniz maximum. Ya anlamak istemiyorsunuzu yada ben bu aracı aldım kimseye yedirtmem diyorsunuz. Ayrıca passat ile karşılaştırmak talihsizlik olmuş. O aracın 0-100 ü 12.2 saniye gitmediği belli zaten.

        1. aracın maksimum hızı yazılımla 186 olarak belirlendiği için 186dir. yoksa çoğu aracın motoru belirlenen limitin çok daha üstüne çıkar. ve 120beygir 320nm tork için 186 limitinin altında. 500X suv olduğu için 186 gibi bir değerle sınırlandırılmış.

         bu yazılımla sınırlandırma detayını çoğu insan bilmez. bunu bilip konuşmanda fayda var. yani kağıt üstünde hesaplar yapıp aga gitmiyor bu demek zaten maksimum hızı şu falan demek çok basit bir düşünce.

         bu kadar eksi almanın nedeni bence kaliteli bir forumda mahalle ağzıyla küçümsemenden dolayı. Git bir aracı sür 120 ye ne kadar kolay çıktığını görürsün.

         1. ilk olarak yaklaşık 15 yıldır yerli yabancı otomobil forumlarını takip ederim. yıllarca çok farklı araçlara bindim limitlerini zorladım pistlerde. Yani tecrübem var az çok araçlar konusunda. Yazılım sınırlandırma diye birşey yok. Devir sınırlandırma var. Yani araç devir sınırlandığı için belli bir hızın üstüne eğime bağlı -5, +5 km/h civarı çıkamaz veya inemez. 186 diye fabrikanın verdiği değer bu aracın ”0”(sıfır)eğimli yolda GPS(altını çizerek söylüyorum sonra yok fabrika verisi şuydu ben şu kadar yaptım demesinler..)kullanılarak ölçülen yapabileceği maksimum hızdır. Daha fazla yapması mümkün değildir. Ha ne zaman daha fazla yapabilir? Birinci önemli etken eğim… ikinci etken kadran sapma payı… Bundan dolayı gps ile ölçmedikçe ben 220 bastım demek doğru değil. Yoksa tartışma burada suv olduğu için şu kadarla sınırlandırılmış olayı değil.

          1. Hocam şuan fiat marka aracım yok ama – basanlar haklı bende yadırgadım açıkçası ilk yorumunuzu.Ayrıca siz imkansız lafını neye göre kullanıyorsunuz ki.Az önce bahsettiğiniz bravo sport style 120hp 320nm bende vardı 2013 yılında aydın izmir otobanında 230 ile 240 ın tam arasını gördü araç virajdan dolayıda gazdan çektim yolda eğimde yoktu, araçta yırtınmadı.Bunda ne kadar sapma olabilir acaba?

          2. Piyasanın en güçlü 1.6 dizelinin bile son hızı 200km/h gözüküyor neyi tartışıyosunuz anlamadım ki?!?!?!?!

    2. Gücüne ve yapısına göre iyi gidiyor. Eksilerin sebebi de yaptığınızın eleştiriden çok yerme ve aşağılama olarak algılanması diye düşünüyorum.

 1. Bence 5 bin devire kadar diretmek hata bu aracı. Sanki 4500 lerde vites atılsa daha güzel yürür..

 2. Bir Fiat Doblo’dan daha iyi yürüdüğü kesin. Gerçi Doblo’daki motor 105’likti ve 14-15 saniye’lerde hızlanıyordu, bunun 0-100’e çıkışı uygunsuz şartlara rağmen güzel. Yazlık ve daha iyi lastiklerle daha verimli sonuç elde edilebilirmiş. Bunun hızlanması ile doblonun hızlanması arasında 4-5 saniyelik fark söz konusu. Ara hızlanmalara daha güzel tepkiler verir

 3. dizel ve turbo beslemeli araçlarda son devire kadar zorlamayın bence , çoğu dizelde 4000 rpm den sonra güç yok , turbo araçlarda maksimum güç verilir ve devir sonuna güç kalmaz çoğu araçta ama motordan motora değişir. Yinede siz dizellerle 5000 e kadar çevirmeyin .

  1. Benim aracım yaris dizel yarı otomatik ve dip gaz yaptığımda 5200’e kadar çeviriyor. Bu çok zarar verdiği anlamına mı geliyor?

   1. turbo ya verdiği zararı şimdi anlamazsın , belki 50 bin km sonra belki 100 bin belki 10bin km sonra performans düşüşünü yada turboyla ilgili sorunları yaşarsın. İlgili yerlerde belirtilir hep en baba dizel bile olsa 3.0 lt motorlarda bile böyledir en babası 5.500 rpm çevirir . Bide şöyle bi gerçek var dizel araçlar sıkıştırmayla yakıtın patlamasını sağlar , sıkıştırma yaparken o kadar devir çeviremez çevirse bile yakıtı tam yakamaz ve güç düşer aynı anda motorada zarar .

    1. Araba 90 bin kmde. Eski sahibi motoruna ve genel olarak arabaya çok iyi bakmamış. Tozluydu araba. Hatta motoru da garipti. Toyota’nın kendi servisinde bakımlarını yaptırdık, motoru temizlendi, detaylı iç dış temizlik yapıldı. Motorunu ayağa kaldırdık ve çok güzel hızlanıyor ve daha sessiz gitmeye başladı. Bu arada video linki için teşekkür ederim. Bu arada eksi yememin sebebini de yazsaydı çok iyi olurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu