Haberler

Yeni BMW Z5’in 2017 hazırlıkları

Toyota’nında kendine ait bir versiyonunu üretmeyi planladığı yeni Z5 kış testleri sırasında görüntülendi. Z4 Roadster’ın yerini alacağı düşünülen modelin çıkış tarihi gelecek yılın ilk yarısı olarak tahmin ediliyor.

Geçtiğimiz dönemde gördüğümüz yeni 5 Serisi, 3 Serisi ve X3 gibi modellerden sonra bu sefer yeni Z4’ü görüyoruz. Kamufulaja rağmen tasarımda yapılan değişiklikler görülse de bunların seri üretime geçip geçmeyeceğini ilerleyen günlerde göreceğiz. Z4’ün imzası olan uzun kaput, geriye yerleştirilmiş kabin, yuvarlak stop grubu ve kare bagaj kapağı gibi özellikler korunmuş.

Daha rafine ve yumuşak karakterli olan Mercedes SLC gibi rakiplerinden uzaklaştığının, daha sportif olan Porsche Boxster gibi modellere yöneldiğinin göstergesi olarak BMW, güncel modelin ağır olan metal tavan tasarımı yerine kumaş tavan kullanmayı tercih etmiş.

Aracın i3 ve i8 gibi hafif bir şasi kullanacağı fakat bunun fiyatta herhangi bir değişikliğe yol açmayacağı tahmin ediliyor. Toyota’nında son dönemde BMW ile ortak çalışarak bir spor araba üretme isteği olduğu bilindiğine göre Z4’ün yeni modelinin ortak geliştirilen otomobil olabileceği ve Toyota versiyonunda hibrit bir versiyon çıkartarak ve gücü turboşarj ile değil elektrik enerjisiyle arttıracağı düşünülüyor.

İşlerin BMW tarafında ise, 3 Serisi’nde ve 1 Serisi’nde bulunan 3 silindirli motor ile beraber M departmanı tarafından sunulacak olan bir Z4 M modeli muhtemel görünüyor.

Etiketler

Ali Serdar GÖK

1995 Adana doğumluyum. Bilkent Üniversitesi Amerikan Kültür ve Edebiyatı okumaktayım. 7 yaşımdan bu yana arabalar hobilerim arasında hep ön planda olandı. Ehliyetimi almamla beraber hobim tutkuya dönüştü. Şimdi bu tutkumu otopark.com ile devam ettiriyorum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı