Haberler

Cam filmi cezası için emsal niteliğinde karar
Diyarbakır’da yaşayan ilaç mümessili Erdal Yunay, polis kontrolünde aracında renkli cam filmi olduğu için 198 TL trafik cezası aldı. Egzama hastalığı olduğu için aracının camlarını renkli filmle kaplattırdığını iddia eden Yunay, mahkemeye başvurarak cezasını iptal ettirmeyi başardı.

Erdal Yunay’ın yaptığı itirazı değerlendiren Diyarbakır 4. Sulh Ceza Hakimliği, kanunlara aykırı olduğu gerekçesiyle cezanın iptali yönünde karar verdi. Renkli cam filmlerinin sürüşü etkilemesi halinde ceza hükmüne varılabileceğini bildiren mahkeme, herkesin bildiği gibi içerinin dışarıdan değil dışarının içeriden görünüp görünmediğine bakılması gerektiğine hükmetti. Mahkeme, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nün sürücüye 198 liranın yanında 300 liralık avukat masraflarının da ödemesi kararını aldı. Trafik mevzuatlarına göre üreticilerin orijinal camlara uyguladığı karartma uygulamaları dışında herhangi bir film uygulamasına izin verilmiyor.

Sürücülere emsal teşkil edebilecek kararda şu ifadelere yer verildi;

“Bu kontrolün yeterli görülmediği durumda bilirkişi raporu alınmasına karar verilmesi gerekiyor. Kişilerin bir yasak olmadıkça aracının içi ve dışına aksesuar koyabilir. Aracın dış görünümüne bakılarak ceza kesilmesi kanunun amacı ile çelişir. Cam filmi sürücünün görüşünü kapatmadığı ve trafik güvenliğini tehlikeye düşürmediği müddetçe yasak olamaz. Ceza tutanağında kabahati oluşturan fiilin açıklanması gerekiyor. Film tabakasının sürücü görüşünü kısıtladığına dair bir tespite yer verilmedi.”

Batuhan Karalar

Otomobiller içimde bitmek tükenmek bilmeyen bir tutku cevheri. Bu cevher, OTOPARK.COM ailesine katılmam ile beraber açığa çıktı. Yazdıkça daha çok şey öğreniyorum ve bu da otomobiller ile olan bağımı daha da kuvvetlendiriyor.

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Daha önce de yaşanmıştı buna benzer bir olay. Polislerin hala çevirip ceza kesmesi de can sıkıntısından falan herhalde.

    1. Parası bitti bunların. Her yere trafik polisi koyuyorlar. Özellikle ‘saray’ın önünde yürüyen radar o kadar çok var ki, sürekli ceza kesmek için sizi gözetliyorlar.

  2. Yine trafik polisleri kafasına göre cam filmine ceza kesecek,kararı gösterseniz de,göstermeseniz de.

  3. Bu kadar salak bir düzem olamaz. Mahkeme emsal bir karar veriyor ve takabilirsin diyor, polis görünce çeviriyor ve ben cezayı keseyim sen sonra halledersin diyor. Böyle salak bir kısır döngü mü olur ? Madem mahkeme emsal karar çıkartıyor neden mevzuatta değişikliği yapıp bunu da resmi olarak Emniyet Müdürlüğü’ne bildirmiyor ? Ya da bildiriliyorsa polis niye kafasına göre iş yapıyor ? Devletin kurumları senkron değil ki kim nasıl isterse öyle davranıyor.

    1. hersey devletın işine gelyor da ondan! bu olaydakı gıbı cam fılmının ıthal edılmesınden tutun da, mahkemelık olana kadar her aşama da devletın aldıgı vergı, harç vs gıbı paralar mevcut. bu ulkede devletın, vatandaşın lehıne bır duzenleme yaptıgı ne zaman görülmüş ki??

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu