Haberler

Fiat Tipo (Egea Hatchback) Cenevre’ye hazır
Yepyeni Fiat Tipo’nun Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılacağı gün yaklaştıkça üzerindeki kamuflaj yavaş yavaş açılıyor.

Fiat’ın C sınıfı kompakt hatchback rekabetinde rakiplerinin gerisinde kaldığını hepimiz biliyoruz. Bunun sebebi rakipleri yeni modelleri tanıtmak için birbirleriyle yarışırken Fiat’ın 2007 yılından bu yana (neredeyse 10 yıl olmuş!) Bravo ile piyasada tutunmaya çalışması. Sonunda bu durumun farkına varan İtalyan üretici, büyük ilgi gören modeli Egea’nın hatchback versiyonuyla Tipo ismini de yeniden canlandırarak geri dönecek gibi görünüyor.

Daha önce de casus fotoğraflarla anasayfamıza konuk olan Tipo/Egea Hatchback bu kez far ve stop grubunu kamuflaj altında saklama gereği duymamış. Önden görünümde pratik olarak sedan kardeşiyle tıpatıp aynı olan modele arkadan baktığımızda tasarımıyla çok özgün olmasa da güzel gözüken ve yüksek ihtimalle sedan kardeşininkilerin aksine daha az tartışma yaratacak stoplar bizi karşılıyor.

Geçtiğimiz haftalarda station wagon gövde tipiyle de casus fotoğrafçılara yakalanan Tipo/Egea, görünüşe göre bu kez rekabetten ciddi bir pay kapmayı hedefliyor. Bir de Abarth versiyonunu görürsek tamamdır.

İç mekan, donanım ve motor seçenekleri konusunda sedan versiyonu ile arada pek fark olması beklenmiyor. Bu da başarılı Uconnect bilgi/eğlence sistemi tarafından domine edilen orta konsolu bol bol göreceğiz demek.

Motor seçenekleri demişken isterseniz Egea sedan’da sunulan güç ünitelerini bir kez daha hatırlayalım. Tamamı 4 silindirli olan motor grubunun benzinli tarafıyla başlayacak olursak giriş seviyesinde bizi 6000 rpm’de 95 HP (70 kW) maksimum güce ve 4500 rpm’de 127 Nm maksimum torka ulaşabilen 1.3 litrelik “Fire” karşılıyor. Peşinden 5500 rpm’de 110 HP (81 kW) maksimum güç ve 4500 rpm’de 152 Nm maksimum tork sunan 1.6 litrelik “E-Torq” geliyor.

Dizel tarafında ise 4000 rpm’de 95 HP (70 kW) maksimum güç ve 1500 rpm’de 200 Nm maksimum tork gibi başarılı değerlere sahip 1.3 litrelik Multijet II bulunuyor. Listenin en üstünde ise 3750 rpm’de 120 HP (88 kW) maksimum güce ve 1750 rpm’de 320 Nm maksimum torka ulaşabilen 1.6 litrelik Multijet II var.

Uygun bir fiyatla satılacak olursa piyasayı silip süpüreceğine gönülden inandığımız yeni Tipo/Egea Hatchback, Mart ayının ilk haftasında kapılarını ziyaretçilere açmaya hazırlanan Cenevre Otomobil Fuarı’nda bizlerle buluşacak.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Evet Ali, farları mercekli. Tofaş fabrikasında çalışan arkadaşım fabrikaya gelen Egea HB farlarını çok önceden detaylıca resimleyip göstermişti bana. Mercekli Xenon farlar gayet güzel gözüküyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu