Haberler

Ford’un en güçlü Fiesta’sı: ST200
Ford, Cenevre Otomobil Fuarı’nda şov yapacak modeli Fiesta ST200’ü fuarın kapılarını açmasına 1 gün kala tanıttı.

“Şimdiye kadarki en hızlı Fiesta” olarak tanıtılan model, 1.6 litrelik turboşarjlı 4 silindirli EcoBoost motoruyla 200 PS (197 HP) maksimum güç ve 290 Nm (214 lb-ft) maksimum tork üretiyor. Bu değerler geçici overboost ile 15 saniyeliğine 215 PS (212 HP) ve 320 Nm (236 lb-ft) seviyesine çıkabiliyor.

Fiesta‘nın standart 6 ileri manuel şanzımanıyla gelen ST200 için şanzımanın son dişli oranı 3.82’den 4.06’ya çekilmiş. Bu sayede 0-100 km/h (0-62 mph) hızlanma süresi standart ST’ye kıyasla 0.2 saniye azaltılarak 6.7 saniyeye inmiş. Maksimum hız ise 10 km/h (6 mph) arttırılarak 230 km/h’ye (143 mph) çıkmış.

Artan gücün yola mükemmel bir şekilde aktarıldığından emin olmak isteyen Ford mühendisleri ST’nin spor şasesinde de iyileştirmeler yaparak tork vektörleme kontrolü ve 3 modlu elektronik stabilite kontrolü sistemlerini geliştirmiş. Direksiyon bağlantıları daha keskin ve hızlı olacak şekilde elden geçirilmiş, süspansiyon 15mm daha alçaltılmış ve sertleştirilmiş, arka fren diskleri de büyütülmüş.

Fiesta ST200, teknik iyileştirmelerin yanı sıra bir dizi kozmetik değişikliği de beraberinde getiriyor. “Fırtına Grisi” dış renk, kırmızı fren kaliperleri ve mat siyah renkli 17 inç büyüklüğünde alaşım jantlar, ST200’e özel bir konfigürasyon. Bu değişiklikler iç mekanda da devam ediyor. Recaro ön koltuklarda gümüş renkli dikişlere yer verilirken emniyet kemerleri de aynı şekilde gümüş renkli bir çerçeveye sahip. Kapı eşiklerinde ise ST logolu ve aydınlatmalı metal eşik çıtaları bulunuyor.

Ford Avrupa Ürün Geliştirme Başkan Yardımcısı Joe Bakaj, modelin tanıtımında “Fiesta ST sürücüler ve eleştirmenler tarafından çok seviliyor. ST200 bu özel sürücü otomobilinin gücünü ve performansını yeni bir seviyeye taşıyor. ” dedi ve modelin “şimdiden bir klasik” olduğunu söyledi.

Fiesta ST200, Haziran ayında üretime girecek ve yazın sonuna kadar Avrupa’da satışa çıkacak.

Etiketler

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı