Haberler

Touring Superleggera’dan Alfa Romeo Disco Volante Spider
Alfa Romeo’nun dünyamıza kattığı güzelliklerden biri de hiç şüphesiz Disco Volante. Takvimler 1952-53 yıllarını gösterdiğinde ortaya çıkan bu kusursuz güzellik yıllarca en güzel tasarım dilinin sahibi olmuştu.

Touring Superleggera ise Bentley Continental ve Maserati Quattroporte gibi otomobilleri touring wagon haline getiren ve adını bu şekilde dünyaya duyurmuş bir şirket. Şimdi Alfa Disco Volante ve Touring Superleggera ne alaka soruları aklınıza geliyor biliyorum.

Fakat Touring Superleggera sadece touring wagon yapan bir şirket değil ayrıca birçok modern otomobili de retro tasarım diliyle yorumlayan bir İtalyan şirketi.

Bu şirket sağolsun ki bizim kocaman bir özlemimizi giderdi ve geçtiğimiz yıllarda Top Gear’a konuk bile olan Alfa Romeo Disco Volante’yi ortaya çıkardı.

Özünde Alfa Romeo 8C olan bu özel Disco Volante geçmiş yılların tasarımını yeni dünyanın çizgileri ve teknolojisi ile harmanlanmış bir otomobil. Otomobilin dış tasarımına diyecek yok.

İtalyan şirket bu araç için iki mekanizmalı bir açılır karbonfiber tavan kullanıyor. Üstelik hem bir spor otomobil hem de bir cabrio olarak düşünürsek bagaj hacminin küçük olduğunu düşünebiliriz. Fakat bagaj hacmi 400 litre. (Şimdi hatchbackler düşünsün)

1discospydergenevamarch2016

Bu kusursuz güzel bedeni Alfa Romeo 8C altyapısı ile buluşturan İtalyan şirket bu güzelliğe yakışacak güçte bir V8 motor kullanmış. Başka bir İtalyan otomobil üreticisi Maserati’den alınan 4.7 litre V8 motor 480 Nm tork ve 444 beygir güç üretiyor. (Sesini siz düşünün)

2discospydergenevamarch2016

Arkadan çekişli, eski rock yıldızımız Disco Volante, 0-100 km/h hızlanmasını 4.5 saniyede tamamlıyor. Sanırım bu zaman onun ismini haykırırken geçen süre ile hemen hemen aynı. Maksimum hızı ise yaklaşık 290 km/h.

3discospydergenevamarch2016

Her güzelin bir kusuru ve bir bedeli var. Bu haberimize konu olan Alfa Disco Volante’nin bedeli ise £174.000 yani yaklaşık 715.000 ₺. Bu paraya daha hızlılarını alabilirsiniz ama daha güzelini alabilir misiniz, o bir muallak.

Tarihin her zaman konuşacağı otomobiller vardır. Ford Mustang, Shelby Cobra, Mazda MX5 ve BMW M3. Tabi ki bir de Alfa Romeo Disco Volante. Açıkca söylemek gerekirse bu otomobil bambaşka.

Harun Şen

Like Mr. Clarkson said: POWEEEEER !!!

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu