Haberler

Jaguar XKSS küllerinden doğuyor
Jaguar, 1957 yılında piyasaya çıkan efsanevi XKSS’den dokuz tane daha yapacağını duyurdu.

İlk üretime geçtiğinde 25 adet yapılması planlanan, ancak 16 tanesi satıldıktan sonra fabrikada çıkan bir yangın sonrası kalan 9 tanesinin yanması sonrasında araçlar, planlandığı gibi Amerika’ya ihraç edilememişti. Aradan geçen 59 yıl sonra efsane modeli geri getirmeyi planlayan Jaguar, günümüze kadar edindiği tecrübelerle XKSS’i, 1957 yılında satılan diğer araçlarla birebir aynı özelliklerde üretecek.

XKSS’in tarihinden biraz bahsedecek olursak; 1955, 1956 ve 1957 yıllarında D-Type ismi verilen yarış aracının Le Mans yarışlarındaki başarısından sonra Jaguar kurucularından Sir Williams Lyons’un isteğiyle 25 yarış otomobili bazı modifikasyonlarla yol aracına dönüştürüldü ve XKSS adını aldı.

Bazıları tarafından ilk “supercar” olarak adlandırılan XKSS’in, yeniden yapılacak olan 9 aracının 2017’nin başlarında satışa çıkması planlanıyor. Efsaneye biçilen değer ise tam 1.41 milyon Dolar.

Umut

Otomobil tutkum 3 yaşındayken annemin bana aldığı 1:24 ölçekli Ford Ka'ya karşı duyduğum sempati ile başladı ve büyüyerek devam etti, en son mühendislik okumama sebep oldu. Ayaklarım pedallara, kollarım direksiyona yetiştiğinden beri tekerleği olan herhangi bir araçtan aldığım hazzı başka hiçbir şeyden alamaz oldum. 2012'den beri hayranlıkla takip ettiğim Otopark ailesine 2014 sonunda katılmam hayatımda yeni bir sayfa açtı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu