Haberler

3. nesil Skoda Octavia üretimi 1 milyona ulaştı
Volkswagen Golf’ün 2013 yılında piyasaya sürülen Çek kardeşi 3. nesil Skoda Octavia, üretimindeki büyük bir kilometre taşına ulaştı.

Rusya, Kazakistan ve şirketin en büyük pazar payına sahip olduğu ülke Çin’e ek olarak büyük çoğunluğu şirketin evi olan Mladá Boleslav fabrikasında üretilen Octavia, “markanın kalbi” olarak görülüyor. Liftback ve stationwagon gövde tipindeki kompakt otomobil, önden ya da dört tekerlekten çekişli olarak tercih edilebiliyor. Müşterilere lüks Laurin & Klement’ten sportif RS ve RS 230’a, CNG uyumlu G-TEC’ten sert wagon Scout’a kadar pek çok farklı versiyon sunuluyor.

Scout’tan bahsetmişken,  büyülü 1 milyon rakamına ulaşan otomobil az önce bahsettiğimiz Mladá Boleslav fabrikasında üretilen Ay Beyazı (Moon White) renginde bir Octavia Scout oldu. İlk kez 1996 yılında piyasaya sürülen 3 nesil Octavia’nın (1959 Octavia hariç) toplam üretim rakamı ise tam beş milyonu geride bıraktı.

Skoda, geçtiğimiz yılda 2014’e kıyasla %11 oranında bir büyüme katederek tam 432,300 adet Octavia III’ü alıcılarına teslim etti. Yalnızca 2016’nın ilk iki ayında bile tam 70,500 Octavia satıldı.

Peki bu popüler kompakt otomobilin geleceği nasıl olacak? MQB platformu üzerinde yükselen Golf, A3 ve Leon’un çok yakın zamanda bir makyaj operasyonuyla tazelenmesi beklenirken Octavia’nın makyajının bu yılın sonunda ya da 2017’nin ilk aylarında gerçekleşeceği düşünülüyor. Raporlar yeni Octavia’da iki parçalı ön fara sahip olacak bir ön yüzü ve ACT teknolojisine sahip 1.8 litrelik TSI motoru işaret ediyor. Bu gerçekleşene kadar karşımıza çıkacak 2017 model Octavia’nın ise 115 HP güç üretebilen 1.0 litrelik turboşarjlı 3 silindirli motor seçeneğiyle gelmesi bekleniyor. 6 ileri manuel ve 7 ileri DSG şanzıman seçenekleri de varlığını koruyacak gibi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu