Haberler

HUD motosikletlere ne kadar yakışır?
Bazen karşımıza öyle konseptler çıkar ki, neden çoktan piyasada yok diye merak ederiz. Samsung’un Akıllı Windshield’ı da bu ürünlerden biri. Teknoloji kullanımı otomobiller ve kamyonlar için mümkün olduğunca gelişmesine rağmen motosikletler için daha yavaş bir tempo sergilemekte. Bunun değişme zamanı geldi.

Samsung Smart Windshield basitçe düşünürsek elimizde olan bir teknolojinin inovatif bir yaklaşımı. Akıllı bir telefon ile bağlantı halinde kalarak sürücüye yol talimatları gelen aramalar ve mesajlar gibi belirli bilgileri aktarmak için kullanılan küçük bir projektörden bahsediyoruz. İlk akla gelen dikkat unsuruna gelirsek, hali hazırda trafikte elindeki navigasyon cihazına bakmaya çalışan, telefonla konuşan hatta kadrana tutturulmuş kâğıtlardan harita okumaya çalışan inşaları zaten görüyoruz. Tehlikeyi minimum seviyede tutarak basit fonksiyonlara sahip olmak araç kullanırken başka el aletlerine dikkat ayırmaktan daha güvenli olacaktır.

Daha önce Reevu ve BMW gibi firmalar iki tekerlekli taşıtlar için HUD sistemleri geliştirmiş ancak kask odaklı sistemler üzerinde çalışmışlardı. Elektronik piyasasındaki yeri bilinen Samsung’dan gelen bu çalışma araç odaklı olduğundan sürekli olarak dikkat çekmeyerek daha güvenli olabilir.

Durum ne olursa ürün çıkmadan emin olamayız, peki sizce bu teknoloji sürüş güvenliğini nasıl etkiler?

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu