Haberler

V6 TDI için Dieselgate sorunu çözülemiyor
Volkswagen dizel motorlarında yaptığı emisyon hilesi yüzünden geçtiğimiz dönemlerde büyük bir zarara uğramıştı. Hatta geçtiğimiz haftalarda Mitsubishi de ‘biz bunu zaten yıllardır yapıyoruz’ gibi bir açıklamada bulunmuştu.

Sorunu çözmek için dünyanın dört bir yanında bulunan ve skandallara konu olan dizel motorlu araçlarını geri çağıran Volkswagen AG, her nedense bir türlü V6 TDI motorun bu sorununu çözemiyor.

vw-v6-tdi-2014-1-016

Bu motora sahip araçlar için çözüm olarak katalitik konvertör değişimi ve yeniden ECU programlaması yapılıyor. Her ne kadar bu iki değişiklik soruna çözüm getiriyor gibi olsa da, bu motora sahip taşıtların hala Amerika’da yollara çıkması mümkün değil.

Ünlü haber ajansı Bloomberg’in VAG’a yakın kaynaklarından aldığı habere göre de VAG ve EPA temsilcileri konu hakkında yorum yapmaktan kaçınıyorlar.

passat-exterior-2

İşin bir de rakamsal boyutuna bakacak olursak, Volkswagen bu zamana kadar yalnızca ABD’de 85.000 adet V6 TDI sattı. Satılan tüm V6 TDI’lar premium modellerde yer alıyor. Yani VW’nin bu otomobilleri geri alması demek çok büyük paralar demek.

Ekstra bir bilgi olarak ABD’de 2.0 TDI motora sahip otomobillerin sorunlarının giderilmesi için son gün 21 Haziran 2016. Yani VAG bu tarihe kadar bu motora sahip otomobillerini düzeltmezse dertleri daha da çok büyüyecek.

Ya otomobil tarihin en büyük geri satın alımını göreceğiz, ya en büyük geri çağırma olayını. Ya da en büyük tazminatın ödendiğine şahit olacağız. Bakalım VAG tüm bu sorunların üstesinden gelebilecek mi?

Etiketler

Harun Şen

Like Mr. Clarkson said: POWEEEEER !!!

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Almanlarda iş yok.. göz boyayarak araba satmaya çalışıyorlar işte. Ne iş ki millette destekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı