Haberler

Hamilton: Eğer arada fark varsa, kapatmak için saldırırsınız!
Bildiğiniz gibi pazar günü yapılan İspanya yarışı Mercedesler için çok kötü sonuçlandı. 2 araç starttan sonra 4. virajda birbirlerine temas ederek yarış dışı kaldılar. Hamilton, Rosberg’e karşı atağa kalktı. Rosberg kapatmaya çalıştı fakat çime çıkan Hamilton aracının kontrolünü kaybetti ve takım arkadaşına çarparak hem kendini hem de takım arkadaşını yarış dışı bıraktı. Mercedes takımı da çok değerli puanlardan oldu. Hamilton’a göre bu olay bir yarış iç güdüsü sebebiyle gerçekleşti. İngiliz pilot ayrıca temastan önce takım arkadaşıyla aralarında çok fazla hız farkı olduğunu düşünüyor.

Yarışın başlaması ile birlikte iyi start almış olmasına rağmen Hamilton, ilk virajda takım arkadaşına geçildi. Fakat 3. virajın çıkışında daha iyi bir çekiş yakaladı ve atak yapabilecek pozisyona ulaştı. Tabi burada Rosberg’in yanlış motor modunda olmasının da etkisi vardır. Gelen bilgilere göre motor o modda 180 beygir daha düşük güç üretiyormuş.

Hamilton, ‘Rosberg yarış çizgisinde değildi. Ben de sağ tarafa doğru geçtim. Bir boşluk gördüm ve oraya girmeye çalıştım’ diye durumu özetledi. ‘Eğer 17 km/s daha hızlı geliyorsanız atak yaparsınız’ diye de ekledi.

Bu hamleden sonra Hamilton’un aracının yarısı çimlerdeydi. Daha sonra ne olduğunu ise herkes biliyor. Herşey çok hızlı bir şekilde gerçekleşti.

Mercedes’in takım patronu Toto Wolff ise yaptığı açıklamada, ‘Bu olay sıradan bir yarış kazası. Biz pilotlarımıza yarışmaları için fırsat vermeye devam edeceğiz’ dedi.

‘Herhangi bir pilotu suçlamayacağım. Lewis de Nico da çok üzgün. Biz takım olarak ikisiyle de görüştük. Telemetri verilerini inceledik ve kazanın nasıl gerçekleştiğini belirledik. Bizim yaptığımız gibi eğer pilotlara kendi aralarında yarışmaları için izin verirseniz bu tür olaylar yaşayabilirsiniz. Ancak bizim yaklaşımımız değişmeyecek. Formula 1 izleyicileri bunu istiyor.’

‘Biz olgun bir takımız. Bu durumun altından kalkabiliriz. Monaco’da mücadeleye geri döneceğiz.’

Start anı ve kazayı aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

 

Kaza anının detaylı analiz videosu için tıklayınız.

 

 

Furkan ALPERGİN

1988 doğumluyum. Uluslararası Ticaret mezunuyum. Kendimi bildim bileli otomobille yatıp kalkan, otomobillerden kopamayan biriyim. Otomobilin, bir ihtiyaçtan ziyade daha çok bir tutku ve bir yaşam tarzı olduğuna inanırım.

İlgili Makaleler

2 Yorum

    1. hayır yani trafikte instagramda takılan abla gibi araba mı kullanılır 😀 (bilmeyenler için kaza nico direksiyonla uğraşırken dikkatini kaybettiğinden oldu)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu