FeaturedHaberler

16-22 Mayıs haberleri | Haftalık Bülten
Hareketli bir haftayı daha arkamızda bırakırken ileriye attığımız adımlara kısa bir ara verip zaman yolculuğuna başlıyoruz; takvimleri 16 Mayıs tarihine geri alıp bugüne doğru hızlı adımlarla gelirken otomotiv sektörünün nabzını belirleyecek en önemli haberleri sizler için bir araya getiriyoruz.

Geçtiğimiz haftanın (16-22 Mayıs) en önemli 14 haberi sizlerle:

1.Rolls Royce’tan Türkiye’ye yatırım

Ülke olarak koyulan hedefler kimilerimize çok uzak kimilerimize ise 2023’te gerçekleşecek olaylar dizisi olarak görülebilir. Hatta biraz daha zorlarsak bazı projelerin devlet eliyle yapılmasını mantıklı görmeyen veya devlet elinin mutlaka işin içinde olması gerektiğini düşünen daha nice bakış açıları çıkarabiliriz aramızdan. Düşüncelerimiz, fikirlerimiz ne olursa olsun Rolls Royce gibi bir İngiliz devinin 8. teknoloji merkezini Türkiye’de açacağını söylemesi kaçırmamamız gereken bir haber. Tüm detayları öğrenmek için hemen aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz:

http://www.otopark.com/2016/05/rolls-roycetan-turkiyeye-yatirim/

2. Verstappen takasın ardından İspanya’da kazandı

Formula 1’in İspanya ayağına iki tecrübeli Mercedes pilotunun yapmış olduğu kaza damga vurdu. Hafta boyunca kaza analizlerinin yapılması hatta bu iki pilotumuzun ufak atışmaları bir kenara, 1997 doğumlu Verstappen’in yarışı birincilikle bitirmesi herkesi şaşırtan asıl olaydı. Yarışla ilgili tüm detaylara ulaşmak ve ”Nico Rosberg ve Lewis Hamilton” kazasında tarafınızı belirlemek için şimdi haberimize tıklayın:

http://www.otopark.com/2016/05/max-v-takasin-ardindan-ispanyada-kazandi/

3. OTOPARK.com olarak Marmaris Rallisi’ndeydik

Editörlerimizden İzzet Can Bekar ve Ömür Deniz Seçilen tüm aile adına Marmaris Rallisi’ni yakından takip etti. Yağız Avcı ve Bahadır Gücenmez ekibinin zaferi ile sona eren rallinin, arka planında olup bitenlere tanık olmak ve ralli heyecanına ortak olmak için yazımıza mutlaka tıklayın. Ayrıca yazının sonunda muhteşem fotoğraflar da sizi bekliyor:

http://www.otopark.com/2016/05/otopark-olarak-marmaris-rallisindeydik/

4. Porsche 718 Cayman Türkiye yolcusu

Turbo destekli 4 silindirli motoruyla günümüz teknolojik oyuncaklarından 718 Cayman, Eylül ayında Türkiye’de olacağını duyurdu. Haberimize tıklamakla bu otomobilin sadece teknik detaylarına veya fiyatına ulaşmakla kalmayacak, yorumlar kısmında ”otomobilin fiyatı ile ilgili tespitler” yapan takipçilerimiz arasına katılıp muhabbet etme fırsatı da bulacaksınız:

http://www.otopark.com/2016/05/porsche-718-cayman-turkiyede-satisa-sunuldu/

5. Pilot değişimini bir de bu açıdan izleyin

360 derece çekim yapabilen kameralar her sektörde kendini göstermeye başladı. Bu teknoloji izleyiciyi olayın içine çekmeyi başarsa da şöyle bir handikap da yok değil: evet, aynı anda 360 dereceye hakim olamıyoruz. 3D VR gözlüklerin ilk prototiplerinin 1992 yılından beri kullanıldığı gerçeğini biliyoruz, ki burda şu soru akıllara geliyor: Bu teknoloji gözlükle izlediğimiz 3D televizyonlar gibi fiyaskoyla mı sonuçlanacak yoksa hayatımıza yerleşip kendi sanal dünyalarımızı mı oluşturacak? Şüphesiz bu soruyu yine zaman çözecektir. Şimdi gelin hep birlikte Lamborghini Super Trofeo’ya gidip pilotların heyecanına ortak olalım. 360 derece videoları her tarayıcı da izleyemediğinizi hatırlatalım. Bonus olarak biraz motor sesi ve frenleme esnasındaki mekanik sesler sizi de mutlu edecektir:

http://www.otopark.com/2016/05/pilot-degisimini-bir-de-bu-acidan-izleyin/

6. Nissan Micra Cup’ta yaşanan zincirleme kaza!

Bu haberimizde 13 numaralı Micra’nın içinde usul usul yarışıyoruz. Sonra öyle şeyler olmaya başlıyor ki çoçukken sinirlendiğinizde tüm oyuncak arabalarınızı çarpıştırdığınız o anlar geliyor aklınıza. Videoyu izlerken pilotumuzun sağa sola fırlayan Micra’lar arasından geçmesi kalp ritminizi artıracaktır. Şimdi hayal gücünüzü daha fazla zorlamadan habere tıklayın ve Micra Cup’ta neler yaşandığına şahit olun:

http://www.otopark.com/2016/05/nissan-micra-cupta-yasanan-zincirleme-kaza/

7. Mazda3, 1.5 dizel motoruyla Avrupa’da satışa çıktı

Ülkemizde ilgi gören ama dizel motor seçeneğinin eksikliğiyle satış rakamlarını istediği seviyeye getiremeyen Mazda3, sonunda aranan kana ulaştı. Mazda’nın bu konuda ülkemizi çok bekletmemesini dilerken motorun tüm özelliklerine haberimizden ulaşabileceğinizi hatırlatalım:

http://www.otopark.com/2016/05/mazda3-1-5-dizel-motoruyla-avrupada-satisa-cikti/

8. BMW’den altı silindirli dizel devrimi!

Temmuz ayından itibaren Avrupa’da 750d xDrive veya 750Ld xDrive alanlar dünyanın en güçlü 6 silindirli dizel motoruna sahip olacaklar. Öyle ki 5 metreden uzun olan Long versiyonu bile 0-100 km/sa hızlanmasını 5 saniyenin altında tamamlayabiliyor. Doğan Kabak’ın dediği gibi (Bknz: BMW 730Li testi) hafta sonları direksiyonuna geçebileceğiniz bir makam aracı arıyorsanız; bu motorlu versiyon birçok açıdan tatmin edici olacaktır. Detaylı teknik verilere ve otomobille ilgili tüm detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz:

http://www.otopark.com/2016/05/bmwden-alti-silindirli-dizel-devrimi/

9. Volvo kompakt konseptleri ile büyülüyor

Volvo XC60, 2008 yılında piyasaya sürüldüğünde Alman Premiumlarını kıskançlıktan çatlatacak tasarımıyla SUV severlerin ilgi odağı olmuştu. Günümüzde bile halen yolda gördüğümüzde detaylarını süzdüğümüz XC60, özellikle arka tasarımıyla pek çok seksi benzetmeye de gebe olmuştu. ”Thor’un Çekici” tasarımlı yeni modellerle görünümünü güncelleştiren Volvo, bu tasarım dilini yavaş yavaş ailenin tüm fertlerine uygulamaya devam ediyor. Son olarak XC40 ve S40 konseptleri ile karşımıza çıkan Volvo, diğer modellerinde yaptığı gibi konseptlerine bağlı kalabilir, yani bu otomobilleri yollarda görebiliriz. Konseptlerle ilgili tüm detaylar için haberimize tıklayın:

http://www.otopark.com/2016/05/volvo-kompakt-konseptleri-ile-buyuluyor/

10. Lincoln, 2017 MKZ ile etkileyici reklamlara devam ediyor

Matthew McConaughey’in bir Lincoln MKC’nin koltuğunda muhteşem diksiyonuyla boğa ile olan muhabbeti akıllarımıza kazınmıştır. Markanın başarılı reklam filmlerine yenilerini eklemesi ise insanlarla arasındaki bağı şüphesiz güçlendiriyor. McConaughey bu sefer muhteşem sesiyle konuşmuyor hatta gıkı bile çıkmıyor. Ama bu durum, ünlü aktörümüzün büyüleyici mimikleri ve yüz ifadelerini daha da ön plana çıkarmış. Lincoln’ün MKZ modeli için çektiği üç yeni reklam filmini mutlaka izlemelisiniz:

http://www.otopark.com/2016/05/lincoln-2017-mkz-icin-yeni-reklam-filmleri-yayinladi/

11. Bir hile itirafı da Suzuki’den geldi!

Geçtiğimiz ayda Mitsubishi cephesinden gelen itiraftan sonra bir Japon firma daha eteklerindeki taşları döktü. Aslına bakarsanız VW emisyon skandalından sonra pek çok firmadan çatlak sesleri geliyordu ama kimse VW kadar köşeye sıkıştırılmadı. Belki de VW skandalından sonra insanlara bu tarz olaylar olağan gelmeye başladı yada belki kim bilir VW yerine bir başka firma ilk açığı verseydi onun kadar köşeye sıkıştırılmayacaktı. Şimdi gelin tüm bu spekülasyonlara yenilerini ekleyelim: Ne oldu da bir anda Japon firmaları peş peşe itirafta bulunmaya başladılar? VW emisyon skandalı üzerinden nerdeyse bir yıl geçmiş olmasına rağmen neden Japon firmalar şimdi açıklama yapmaya başladılar?

Spekülasyon hakkımızı yeterince kullandığımıza göre şimdi tüm bu varsayımları bir kenara bırakıp Suzuki’den gelen açıklamaya kulak kabartalım. Tüm detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz:

http://www.otopark.com/2016/05/bir-hile-itirafi-da-suzukiden-geldi/

12. Gran Turismo Sport’un çıkış tarihi açıklandı

Bir hobi olarak motor sporlarını tercih etmenin oldukça maliyetli olduğu günümüzde oyunlar imdadımıza yetişmekte. Gran Turismo serisinin son oyunu tam da bu noktada devreye giriyor ve oyuncularına en iyi yarış deneyimini sunacağını vadediyor. Oyunun çıkmasına daha aylar olsa da içeriği ile ilgili detaylar şimdiden oyun severleri heyacanlandırmaya başladı. Çıkış tarihi ve tüm detaylar için haberimize tıklayın:

http://www.otopark.com/2016/05/gran-turismo-sportun-cikis-tarihi-aciklandi/

13. Seat Ateca Cupra geliyor

Seat, eğer bu dediğini gerçekleştirirse çok büyük bir boşluğu doldurmuş olacak. Bir düşünsenize; bir otomobili hem dağa bayıra vurabiliyorsunuz hem de 0-100 km/sa sürate 6 saniye gibi bir sürede çıkıp asfaltı ağlatıyorsunuz. Boşluğu doldurmak derken, bu saydıklarımızı yapabilen otomobiller zaten mevcut, bardağın su olmayan tarafı ise bunları uygun fiyata yapmak. Fiyat konusunda yapılan açıklamalar bu boşluk konusunda içimizi çok rahatlatmıyor maalesef. Yine de tüm detaylara bakmanızda fayda var:

http://www.otopark.com/2016/05/seat-ateca-cupra-geliyor/

14. Android Auto artık her otomobile entegre!

Günümüz telefonları ve günümüz otomobilleri; bu oyuncakların birbirleriyle irtibat halinde olmaları sadece Google gibi firmaların isteği değil kullanıcıların da birer beklentisi. Android Auto uygulamasını her otomobilin kullanabileceğini söyleyen Google, otomobil-telefon uyumluluğu konusundaki sorunları tarihe gömeceğini açıkladı. Apple cephesinde ise benzer bir uygulama CarPlay mevcut. Aradaki fark ise hepimizin bildiği gibi Google’un açık kaynak kodlu olması, bu sayede otomobil firmaları kendi özelleştirmelerini ve uygulamalarını kolaylıkla yapabiliyorlar (Hyundai kendi Android uygulamasını geliştirdiğini açıklamıştı). Bu da Google’un Apple CarPlay’e göre daha kapsamlı bir kullanım alanı sunacağı anlamına geliyor. Iphone sahipleri telefonlarının takılmadığını söylemeye devam ederlerken, Android kullanıcılarını haberimiz aşağıda bekliyor:

http://www.otopark.com/2016/05/android-auto-artik-her-otomobile-entegre/

Emre Berk Simsek

İTÜ Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği mezunuyum. Sıkı bir otomobil tutkunuyum. Çocukluğum onların içinde geçti, üniversite yıllarımda ise birçoğunu test ettim. Ve yine aynı yıllarda Otopark ailesine dahil oldum. Direksiyonda olmak benim için bir çocuğun oyuncağıyla oynaması gibidir; bazen huzur dolu, kimi zaman ise adrenalinin doruklarında.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu