FeaturedHaberler

Büyük ailelere karizma
Renault tamamıyla yenilenmiş Grand Scenic ile MPV’lerin de yakışıklı olabileceğini kanıtlıyor.

5 kişilik ve 7 kişilik iki versiyonla gelecek otomobil selefine göre epey irileşmiş. Eski Scenic’e göre 75 mm uzayan yeni Scenic; 20 mm genişlemiş, 15 mm de yükselmiş. Burada dikkat edilmesi gereken nokta aracın eskisine göre yerden 30 mm daha yüksek olması. Bu değişim onun bir MPV’den ziyade bir crossover gibi gözükmesine yol açan iki etkenden biri.

Bir diğer etken ise standart olarak sunulan 20′ jantlar. 17′ jantlarla gelen selefiyle aynı yanak ölçüsünü sunabilmek için tasarımda değişikliğe giden Fransızlar alışılandan büyük tekerlek/vücut oranına sahip bir MPV ortaya çıkarmış. Aracın tasarım olarak rakiplerinden daha çekici görünmesini sağlayan bu seçim aynı zamanda konfordan da taviz vermemesiyle öne çıkıyor.

Küçük kardeşi Scenic’ten 24 cm daha uzun olan Grand Scenic, 5 kişilik versiyonunda 765 litre bagaj hacmi sunuyor. Tek dokunuşla kapanan ve düz bir zemin oluşturan arka koltuklar ile bu alanı daha da büyütmek mümkün. Grand Scenic’in depolama alanları bagaj dışında da etkileyici; aracın içindeki gözler toplamda 63 litrelik bir depolama alanı oluşturuyor.

İç mekanda R Link 2 multimedya sistemi 8,7 inçlik kapasitif ekranla desteklenmiş. Müzikseverler için BOSE ses sistemi opsiyonu sunulacağı da paylaşılan bilgiler arasında.

Güvenlik donanımları olarak son zamanlarda birçok araçta standartlaşmaya başlayan şerit takip sistemi ve aktif acil fren asistanı öne çıkıyor.

Yeni Grand Scenic, içlerinde elektrik motor destekli ‘Hybrid Asisstant’ motorun da bulunduğu beş dizel motor seçeneğiyle gelecek. Benzinli motorun popüler olmayacağını fark etmiş olan Renault sadece 2 benzinli model sunuyor.  EDC olarak adlandırılan çift kavramalı şanzıman ise dCi 110 modelinde opsiyon ve dCi 160 modelinde standart olarak sunulacak.

Benzinliler:

  • Energy TCe 115, 6 ileri manual
  • Energy TCe 130, 6 ileri manual

Dizeller:

  • Energy dCi 110, 6 ileri manual
  • Hybrid Asisst dCi 110, 6 ileri manual
  • Energy dCi 110 EDC, 7 ileri DCT
  • Energy dCi 130, 6 ileri manual
  • Energy dCi 160 EDC, 7 ileri DCT

Yeni Scenic ailesinin sene sonunda Avrupa’da satışa sunulması bekleniyor.

Arda Celik

Çanakkaleliyim, İstanbulda yaşıyorum. Otomobil sevdam nerde ne zaman başlamış bilmesem de kendimi bildim bileli otomobillere aşığım. Alfa Romeo, Porsche ve Volvo en sevdiğim firmalar. WEC yarışlarını takip ediyorum. Otopark.com'u uzun süre takip ettikten sonra bir yardım eli de ben uzatayım diyerek giriştiğim bu macerada, umarım beraber güzel işlere imza atacağız.

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu