Haberler

Genç girişimciler başarıya ulaştı!
Ankara Özel Samanyolu Anadolu Lisesi’nden 15 öğrenci ve 5 öğretmenin bir araya gelerek başlattığı elektrikli araba projesi başarılı bir şekilde tamamlandı.

Yaklaşık 5 ay boyunca boş zamanlarını değerlendirerek çalışan öğrenci ve öğretmenler satın aldıkları Fiat Bis 126 marka aracı hem elektrikli arabaya dönüştürdüler hem de baştan aşağı yenilediler.

Sıfır Emisyon sloganıyla yola çıkan ekip benzinli motoru çıkararak, yerine daha güçlü ve daha ekonomik bir elektrik motoru yerleştirdi.

Daha önce benzerleri yapılan projeyi diğerlerinden ayıran en önemli özellik, bu projenin lise öğrencileri tarafından gerçekleştirilmiş ve aracın neredeyse bütün işlemlerinin proje ekibi tarafından tamamlanmış olması.

1991 model olan BisVolt Cihan126SE, tamamen proje ekibi tarafından üretilen fiberglas ön konsolu, metalik bronz boyası, el yapımı iç döşemesi, tamamı ekonomik LED aydınlatmaları, tek şarjla 80 kilometreye ulaşan menzili, kilometrede yaklaşık 3 kuruş elektrik tüketen çevreci motoru ve hız sabitleyici gibi ekstra özellikleriyle öne çıkıyor.

18 Mayıs’ta açılış ve tanıtımı yapılan BisVolt 126SE elektrikli araba projesinin ismine yakın zamanda vefat eden Samanyolu Lisesi mezun öğrencilerinden Cihan Uysal’ın ismi de eklenerek aracın isminin BisVolt Cihan 126SE olmasına karar verildi.

Genç arkadaşlarımızı ve onları şevklendirip yol gösteren öğretmenlerimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

cgrkn

2015 yılı Makine Mühendisliği mezunuyum. Otomobil tutkum 5 yaşındayken yoldaki arabaların markalarını saymakla başladı ve makine mühendisi olmamı kaçınılmaz kıldı. Artık uzun yıllardır takip ettiğim Otopark.com ile devam ediyor.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. aman diyim samanyolu koleji yaptıysa haberi kaldırın paralel site diye tib’den inceleme yemeyin 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu