FeaturedHaberler

2035 yılında kaç adet sürücüsüz otomobil satılacak?

IHS Automotive’in yaptığı çalışmaya göre otonom otomobil satışlarının 2035 yılında 21 milyon adede ulaşması öngörülüyor.

Bilindiği gibi artık büyük otomobil üreticileri otonom sürüş teknolojilerini geliştirmek için daha fazla bütçe ayırmaya başladılar. Günümüzde satışlar sayısal anlamda düşük durumda olsa da tahminler önümüzdeki on yılda hatırı sayılır bir artış olacağı ve çoğu kişinin tam veya yarı otonom sürüş sistemine sahip otomobil satın almaya başlayacağı yönünde.

IHS Automotive tarafından yayınlanan tahminlere göre, satışlar 2025 yılında 600.000 adede ulaşmış olacak. Bu sayı pek etkileyici sayılmaz ama büyüme asıl bu yıldan sonra başlayacak ve 2025-2035 aralığında satış rakamı her yıl %43 oranında artarak devam edecek. Sonuç olarak da 2035 yılında otonom otomobillerin yıllık satış adedinin 21 milyona ulaşması bekleniyor.

Nüfus olarak en büyüklerden olan Amerika ve Çin, bekleneceği üzere sürücüsüz otomobil satışlarının da en fazla olacağı yerler. Tahminlere göre Amerika’da satış rakamları 2020’ye kadar bir kaç bin ile sınırlı kalacak ancak 2035 yılında tam 4.5 milyon adede ulaşacak. Çin’de ise otonom sürüş teknolojisine sahip olacak otomobillerin 2035’deki satış adedinin 5.7 milyon civarında olması bekleniyor. Batı Avrupa ülkelerinde 3 milyon, Doğu Avrupa’da ise 1.2 milyon adet otomobil satılacağı tahmin ediliyor. Orta Doğu ve Afrika, tahminlerin 1 milyon ile sınırlı kaldığı yerler olarak dikkat çekiyor. Güney Kore ve Japonya’da ise bu değer 1.2 milyon.

Teknoloji, özellikle günümüzde kuşkusuz çok hızlı bir şekilde ilerliyor. Ancak yarı veya tam otonom sürüş sistemleri ile donatılmış araçlara uygun, yasal ve idari düzenlemeler de bir o kadar ayrıntılı ve zor olacak gibi görünüyor.

Etiketler

Levent E. Ezen

'95 İstanbul doğumlu bir Trakya Üni. öğrencisi, 'şeker çocuk arabası' Polo sürücüsü, başlangıç seviyesinde bilgisayarcı, otopark.com gönüllüsü.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. surucusuz arac yukardaki gibi olacaksa kalsin. yururum yada bisiklet motorsiklet ne varsa ona binerim.bu nedir kardesim.okul oncesi cocuk cizgi filmlerindeki arabalarabenziyor.

  2. Beyler yukardaki google toparlağına bakıp üzülmeyin, Gelecğin otonom arabası Tesla Model 3 olcak. 400 bin sipariş aldı. Kimsenin googlenin topuna ön sipariş vermez zaten.

  3. Unutmadan Arabanın Lidar sistemi dahil fiyatı 150 bin dolar. Lidar sistemide Kendi kendine sürüş otomasyon sistem. 70 bin dolar maliyeti varmış.

  4. Beyler elbette Google’ın sürücüsüz arabası bu olmayacak. Sistemlerini test ettikleri bir prototip bu. Sürücüsüz otomobiller VW XL1 gibi daha aerodinamik tasarımlarla karşımıza çıkacaktır diye düşünüyorum ben. Şu an arka cam gibi bir dert var mesela. Koymazsan olmaz, hem ağır hem de aerodinamik bir tasarım çizmeye engel.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı