Haberler

Electra Meccanica şehir içi otomobil kavramını değiştiriyor
Şehir içinde kullanılan küçük otomobiller gerek boyutları, gerekse de kolay kullanımları nedeniyle son yıllarda önemli bir talep görmeye başladı. Elio Motors’un geliştirdiği Electra Meccanica, bu kavrama farklı bir alternatif üretiyor.

Sadece tek kişilik olan Electra Meccanica, üç tekerlekli yapısıyla genelde Hindistan ve Uzakdoğu gibi pazarlarda satılan triportörlere oldukça benziyor. Ev ile iş arasındaki mesafeyi verimli bir şekilde kat etme amacı olduğu belirtilen otomobilin sıra dışı tasarımı dışında teknik verileri de oldukça ilginç. Karbon şasiye sahip olan Alfa Romeo 4C yaklaşık 895 kg’lık ağırlıktayken 3.04 metre uzunluğundaki Electra Meccanica sadece 450 kg’lık ağırlığa sahip. Esnek bir malzemeden üretilen dış aksamın ağırlığı %40 oranında azalttığı belirtiliyor.

Elektrikli bir otomobil olarak tasarlanan Electra Meccanica, gücünü 82 beygir gücündeki elektrik motorundan alıyor. 0’dan 100’e sadece 8 saniye içinde çıkabilen aracın ulaştığı maksimum sürat ise 120 km. Tam dolu şarj ile 160 km menzile ulaşabilen Electra Meccanica’nın sökülebilen batarya modülünün evsel ortamda kolaylıkla şarj edilebileceği iddia ediliyor. İç mekanı hakkında fazla bir bilgi verilmeyen otomobil; LCD gösterge paneli, Bluetooth, USB ve CD girişli multimedya sistemi ve geri görüş kamerası gibi donanımlara sahip olacak.

Özellikleriyle ve tasarımıyla görenlerin şaşırdığı Electra Meccanica’nın üreticisi Elio Motors küçük şehir içi modelini uzun vadeli kiralama ve distribütörler üzerinden bütün dünyaya pazarlamak istiyor. Araç için belirlenen yaklaşık 15.000 dolarlık satış fiyatı ise Renault Twizy ve BMW i3 gibi rakipleri göze alındığında Electra Meccanica’nın sorgulanmasına sebep oluyor.

Etiketler

Batuhan Karalar

Otomobiller içimde bitmek tükenmek bilmeyen bir tutku cevheri. Bu cevher, OTOPARK.COM ailesine katılmam ile beraber açığa çıktı. Yazdıkça daha çok şey öğreniyorum ve bu da otomobiller ile olan bağımı daha da kuvvetlendiriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı