Haberler

O.CT Tuning’den 450 beygirlik Golf R
Standart haliyle 2.0 litrelik, 4 silindirli, turbo bir motora sahip olan Golf R, bu üniteyle 300 beygir güç ve 380 Nm tork üretebiliyordu.

O.CT Tuning ise 2.0 litrelik motordan 450 beygir güç çıkartmayı başardı ve performanslı hatchback’i diğer modeller için daha tehlikeli bir hale getirmiş oldu. 450 beygirlik Golf R’ın turbo boşluğuna (turbo lag) sahip olduğunu ve üçüncü viteste patinaja kaldığını da otomobil hakkındaki bilgiler arasına eklemeliyiz. Ama bu kimin umrunda olur bilmiyoruz çünkü gidiyor mu? Çok iyi gidiyor.

450-hp-golf-r-by-oct-tuning-is-the-ultimate-sleeper_2

Düşünüldüğünde çoğumuz 450 beygir güce ihtiyaç duyan güç manyakları değiliz. Zaten O.CT Tuning’in de bu otomobili nadir karşılaşılacak insanlar için bu hale getirdiğini söyleyebiliriz, çünkü yapılan işlemler Stage 4’e kadar gidiyor. Stage 1 ile otomobilin güç ve tork değerleri 370 hp ve 460 Nm’ye ulaştı. Çoğu insan burada geliştirme işlemine son verir, ama isteğe göre Stage 2 ile 378 beygir güç ve 480 Nm tork, akabinde de Stage 3 ile 395 beygir güç ve 505 Nm tork değerlerine sahip bir hot-hatch ortaya çıkartabilir.

Firmanın açıklamaları bu işlemlerin Seat Leon Cupra için de aynı şekilde yapılabileceğini söylüyor. Ama kim önden çeker bir otomobili 450 beygir güce sahip bir hale getirmek ister, bilmiyoruz. Elbette yapmak isteyecek istisnalar vardır.

Ve en üst nokta; Stage 4. Hot-hatch bu evrede 450 beygir güç ve 550 Nm tork üretebilir hale geliyor. Değişen parça listesi oldukça uzun ama birkaç tanesinden bahsetmek gerekirse; yeni bir hava filtre kutusu, emme manifoldu, paslanmaz çelik egzoz sistemi, intercooler (ara soğutucu), yağ soğutucu ve downpipe sayılabilir. Volkswagen’in meşhur şanzımanı DSG de güçlü bir kavrama seti, tork limitinin değişmesi ve daha hızlı vites değişimine imkan tanıyan yazılımla güçlendirilmiş.

Levent E. Ezen

'95 İstanbul doğumlu bir Trakya Üni. öğrencisi, 'şeker çocuk arabası' Polo sürücüsü, başlangıç seviyesinde bilgisayarcı, otopark.com gönüllüsü.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu