Haberler

Elektrikli’den Dünya Hız Rekoru!
Teknoloji geliştikçe elektrikli otomobiller artık hayatımızın tam anlamıyla bir parçası oluyor. Hem çevre dostu olan hem de uzun vadede daha ekonomik yakıt tüketen modeller şimdiden birçok kişinin tercihi olmaya başladı. Ancak bu haberimiz sıradan bir elektrikli otomobille alakalı değil, artık dünyanın en hızlı hız kazanan arabası bir ”elektrikli”nin elinde.

30 öğrenciden oluşan bir takımın yaptığı otomobil “en hızlı hızlanan araç” olmayı başardı. Bu başarı Zürih Akademik Motorsporları Kulübü (Academic Motorsports Club Zurich)’nün yayınladığı bir videoyla ortaya çıktı. Model, İsviçre’de yapılan testte 1.5 saniye içinde saatte 100 km/sa hıza yükselerek dünyanın en çabuk hızlanan arabası unvanını kazandı.

200 beygirlik 6 tane elektrikli motordan güç alan makina 1,700 Nm tork üretebilirken 168 kilogram gibi oldukça düşük bir kütleye sahip.

2

 

 

Daha önceden 0-100 km/s hızlanma rekorunu elinde bulunduran elektrikli araba geçtiğimiz yıl üretilen Mustang‘in Zombie 222 modeliydi. Bu rekorla birlikte Mustang’in elinde bulundurduğu galibiyet el değiştirmişti. Ayrıca bu rekorun pazarlamada önemli bir rol oynayacağını düşünürsek Ford Mustang önemli bir başarıyı da kaybetmiş oldu.

Elektrikli otomobilin bu rekoru kırmasındaki en önemli etkenlerden biri aracın karbon fiber malzemeden üretilmesi olarak gösteriliyor. Bu kadar güçlü bir aracın yolda tutunması pek kolay gözükmese de öğrenciler kendi yaptıkları AWD (dört tekerlekten çekiş sistemi) ile sorunun üstesinden gelebilmeyi başarmışlar.

Mehmet Önge

Gençliğinin baharında, Pamukkale Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği bölümünde okumaya çalışan bir kardeşinizim ben de. Çok değil yaklaşık 10 sene önce babamın aldığı 2000 Megane'la başladı araba tutkum. 2 yıl önce Youtube'da şans eseri And abinin videosuyla ailenin sanal üyesi oldum. Ailesinin gerçek üyesi olma yolunda emin adımlarla ilerliyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu