Haberler

Missouri’de solar yollar hayata geçiyor
ABD’nin Missouri Eyaleti Ulaştırma Departmanı, ulaşımdaki pilot programlarının bir alt başlığı olarak Route 66 karayolunu solar paneller ile yapılandıracağını açıkladı.

Beton ve asfalta bir yüksek teknolojili alternatif olarak hayata geçirilecek projede, altıgen şekilli paneller güneş enerjisi ile beslenip bu enerjiyi elektrik enerjisine çevirecek. İşin daha ilginci ise, söz konusu solar paneller LED aydınlatmalar ile donatılmış olacak ve bu da şeritleri ve yol uyarı levhalarını, hız limitlerini yolun üstüne yansıtmaya yarayacak.

Solar panellerin bir diğer önemli avantajı ise kar ve buzlanmaya karşı olacak. Üzerine ısıtmayı sağlayan ekipmanlar entegre edilecek paneller, yolların buz tutmasını engelleyecek ve en önemlisi yola tuz veya diğer kimyasalların dökülmesini önleyecek. Böylelikle hem ciddi oranda bir tasarruf yapılmış olacak hem de yola dökülen kimyasalların sürücülerin otomobillerine zarar vermelerinin önüne geçilecek.

İlk solar paneller, bu yılın sonlarına doğru tarihi Route 66 karayoluna inşa edilecek. Ulaştırma departmanının tek isteği ise halkın da desteği ile projeyi büyüterek yaygınlaştırmak ve solar panellerden oluşan yol ağına imza atmak. Road to Tomorrow girişiminin lideri, bu uğurda halkın karşısına gerek sokaklarda gerekse internette çıkarak maddi yardım isteyeceklerini ve böylelikle solar karayolu pilot projesini büyütüp geliştirerek iyileştireceklerini belirtti.

Etiketler

Hasan Türkiş

Özyeğin Üniversitesi Endüstri Mühendisliği öğrencisiyim. Kendimi bildiğimde bir 504 ile başlayan otomobil tutkum çocukluğumun erken yaşlarında bir E30 ile aşka dönüştü. Şimdi ise bir E36 ile birlikteyim; bu ailenin kapısını bana açmasından ötürü şanslı hissediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı