Haberler

Farklı bir Audi F-Tron Konsepti
Günümüzde neredeyse tüm markalar, ürettikleri araçların emisyon değerlerini daha da aşağıya çekmeye çalışıyor, motor hacimleri giderek küçülürken aşırı besleme ile ilgili araştırmalar ve uygulamalar da tam gaz devam ediyor. Bazı markalar ise işi biraz daha ileriye taşıyarak hibrit ya da tamamıyla elektrik ile çalışan araçlar üretiyorlar ve bu konuda da oldukça yenilikçi ve başarılı adımlar atmaya devam ediyorlar.

Tüm bu çalışmalar devam ederken, geçtiğimiz günlerde Rus otomobil tasarımcısı Grigory Gorin tarafından görselliğe dökülmüş halde oldukça farklı bir fikir ortaya atıldı.

Gorin’e göre emisyon değerlerini sıfıra indirgemek ve dünyamızı daha yaşanabilir bir hale getirmek için tek çözüm içinde aracın boyutuna göre şekillendirilmiş nükleer jeneratörler bulunan otomobiller üretmek.

Nükleer enerji” fikrinin kulağa oldukça farklı ve ürkütücü geldiğini açıkça vurgulayan Rus tasarımcı halihazırda adını ”Füzyon” kelimesinin baş harfinden esinlendiği ve çizimlerini yaptığı ”Audi Mesarthim F-Tron Quattro” adlı konsept otomobilinde fikirlerini bize açıkça anlatabilmiş gibi duruyor.

audi-mesarthim-f-tron-quattro-concept

Nükleer jeneratör fikrinin dışında, farklı bir tek parça monokok şasi tasarımını ve belki de ilerleyen zamanlarda görebileceğimiz manyetik alan bulunduran karayolları için tasarladığı ve aracın yola tutunma yeteneklerini oldukça ileri seviyeye taşıyabilecek, aracın tabanında bulunan ve vektörel yoğunluğu bir elektrik devresi ile kontrol edilebilen mıknatıs özellikli bir sıvı barındıran ”MHDS” adı verdiği sistemini de bizimle paylaşan Grigory Gorin, önümüzdeki günlerde adından oldukça fazla söz ettirecek gibi duruyor.

Ömür Deniz Seçilen

İtalyan Otomobillerinin aşığı bir Alfisti. Amatör Fotografçı. Ege Üniversitesi İİBF. Hayallerimi süsleyen makina Alfa Romeo 159 3.2 Q4.,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu