Haberler

Su enjeksiyonu, BMW modellerine yayılacak
Geçtiğimiz yılın Ekim ayında BMW, pist odaklı M4 GTS’i Bosch’un ilk su enjeksiyon sistemiyle birlikte tanıtmıştı. Bu sistem sayesinde GTS’in 3 litrelik TwinPower Turbo 6 silindirli motoru 500 HP güç ve 600 Nm tork üretebiliyor.

Bosch’un global proje yöneticisi Fabiana Piazza’nın Autocar’a verdiği demeçle bu sistemin performans odaklı olmayan diğer BMW modellerinde de kullanılacağı doğrulanmış oldu. Piazza; “Daha da sıkılaşan yasalar ve yeni gerçek sürüş halinde yapılan emisyon testleri sebebiyle bu teknolojinin önemi tüm otomobiller için artmış durumda, bu yüzden bu sistemi piyasaya çıkarıyoruz,” açıklamasında bulundu.

Sistem ilk olarak pist odaklı bir otomobilde tanıtılmış olsa da Bosch’a göre asıl amacı yakıt ekonomisini arttırıp karbondioksit salınımını azaltmak. Piazza’ya göre su enjeksiyon sistemi, en iyi sonucu litre başına 107 HP’den fazla güç üreten otomobillerde veriyor.

2015-610491bmw-m4-gts 3

2019’da seri üretimine başlanacak sistem, M4 GTS’tekiyle neredeyse birebir aynı. Sistem, hava yanma odasına ulaşmadan önce emme sistemine saf su buharı püskürtüyor. Bosch’a göre bu işlem, yakıt verimliliğini yüzde 13’e kadar arttırırken karbondioksit salınımını da yüzde 4 azaltıyor.

Sistem çok az miktarda su kullanıyor, örneğin M4 GTS’in yalnızca 5 litrelik bir su deposu var. Bosch, otomobile ve motora göre bu miktarın değişebileceğini ancak müşterilerin ortalama 2900 kilometrede bir su deposunu doldurmaları gerekeceğini belirtiyor. Eğer sürüş sırasında depo boşalırsa, motor pürüzsüz bir şekilde çalışmaya devam edecek ancak verimliliği ve gücü çok az bir miktarda düşüş yaşayacak.

2015-579637bmw-1-series-prototype-with-water-injection1

Mercedes-Benz bu teknolojiyi seri üretim bir otomobile entegre etmenin çok zor olduğunu belirtse de projenin başındaki isim Martin Frohnmaier, yakın gelecekte bu sistemin maliyetinin düşeceğini ve üreticiler için bunu entegre etmenin kolaylaşacağını belirtiyor. Frohnmaier durumu, “Sistemi piyasaya sürmeden pilot bir müşteriyle geliştirmek gayet normal bir durum. Şimdi ise daha geniş bir pazara yayıldıkça, yükselen üretim adetleriyle maliyet düşecek,” sözleriyle açıklıyor.

Su enjeksiyon teknolojisinin geliştirilmesinin öncülerinden olan BMW, büyük ihtimalle M4 GTS dışındaki modellerde bu sistemi kullanacak ilk marka olacak.

Kaynak: http://tr.motor1.com

Ata Aygen

1995 yılında Ankara'da doğdum, Özyeğin Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği okuyorum. Doğduktan yalnızca üç yıl sonra otomobil modelleriyle okumayı öğrenmem, kaçınılmaz sonun habercisi gibiydi. Neredeyse doğuştan gelen bu tutkuyu biraz daha somut işlere dökme isteği de beni Otopark'a getiren şey oldu.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Eski Nazi teknolojisi yeniden doğuyor. MW-50 diye aratın. Ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu