FeaturedHaberler

Daha teknolojik daha keskin; Yeni nesil Nissan Qashqai tanıtıldı!
Türkiye’de ve Avrupa pazarında sınıfının en çok tercih edilen modeli Nissan Qashqai yeni nesli ile karşımıza çıktı.

Tasarımsal açıdan eski nesline göre farklı olan otomobil V-Motion panjuru ile dikkat çekiyor. Ön yüzü ve tasarımı tamamı ile yenilen modelde artık daha keskin çizgiler çizgiler kullanılmış. Yeni ön panjur ile beraber modelin ön yüzündeki en önemli bir diğer değişiklik ise tabi ki yeni LED far sistemi.

Yeni Nissan Qashqai’nin yan tarafında ise çamurluk ve eteklerde karşımıza çıkan siyah plastik korumalar aracın SUV karakterini vurguluyor. Ayrıca yeni Qashqai’nin jantlarının boyutu 20 inç’e kadar tercih edilebiliyor.

Arka tarafta ise yeni nesli ile bizleri siyah bagaj spoileri, yeni grafiklere sahip LED stoplar, onların kenarlarında hava kanalı gibi görünen tasarım detayı ve gümüş renkli difüzör bizleri karşılıyor.

Yeni nesil Nissan Qashqai’nin iç mekanın da ise bizleri yeni bir tasarım karşılıyor. Yeni üç kollu direksiyon, 12.3 inç boyutunda tamamen kişiselleştirilebilir TFT gösterge ekranı ile elektronik park freni, kablosuz akıllı şarj ünitesi gibi teknolojiler iç mekanda sunuluyor.

Yeni nesil Qashqai, Avrupa’da Renault-Nissan-Mitsubishi ittifakının CMF-C platformu üzerine yükselen ilk model olma özelliğine sahip. Bu platform sayesinde aracın yapısal sertliği yerini aldığı modele kıyasla yüzde 41 oranında artırılmış. Ayrıca yeni nesil model toplamda 60 kilogram ağırlık kaybı yaşamış. Örneğin sadece hafif kompozit malzemeden imal edilen bagaj kapağının sağladığı kilo haybı 2.6 kilogram olarak açıklandı.

Tüm bunların yanında yeni Qashqai’nin süspansiyon ve direksiyon sistemi de iyileştirilmiş. Ayrıca 19 inç jantlarla tercih edilen 4×2 versiyonlarda arkada torsiyon çubuğu kullanılmış. 20 inç jantlarla alınan 4×4 Qashqai versiyonlarında ise arkada multilink düzen karşımıza çıkıyor. Uzunluğu 35 mm, aks mesafesi 20 mm, genişliği 32 mm ve yüksekliği 10 mm artan yeni Qashqai’nin bagaj hacminde de 50 litre artış söz konusu.

Yeni 2021 Nissan Qashqai’nin kaputu altında iki seçenek bulunuyor. Bunlar arasında dizel motor seçeneği yok. İlk seçenek 12V hafif hibrit desteğine sahip 1.33 litrelik benzinli ünite. Söz konusu ünitenin 140/158 beygir güç ve 270 Nm tork sunan farklı güç seçenekleri mevcut. Manuel veya CVT şanzımanla tercih edilebilen motorun güçlü versiyonunda dört tekerlekten çekiş seçeneği de sunuluyor.

Yeni Qashqai’nin kaputu altındaki en büyük yenilik e-Power adı verilen hibrit sistem. Söz konusu sistemde 190 beygir güç ve 330 Nm tork üreten bir elektrik motoru tekerleklere güç veriyor. 1.5 litrelik değişken sıkıştırma oranına sahip benzinli motor ise bataryaların doldurulması için jeneratör görevi görüyor.

Yeni Skoda Octavia 1.0 TSI e-TEC Testimizi izlemek için BURAYA tıklayın

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu